کلیک‌باز: افشای ضبط مکالمات تخت‌خوابی توسط گوگل هوم

این هفته از افشای ضبط مکالماتی خواهیم گفت که بلندگوی هوشمند گوگل بدون اجازه ضبط کرده است، خبر از شبکه‌اجتماعی جدیدی خواهیم داد که فعلا در نیویورک و به دست گوگل راه افتاده، از چاپ سه‌بعدی استخوان در فضاپیماها خواهیم گفت و ربات جهنده جدیدی را معرفی می‌کنیم که برای جهیدن بر اجرام آسمانی طراحی شده است.

حق نشر عکس PA Media

گوگل در حال تحقیق در مورد چگونگی انتشار هزار مکالمه توسط یکی از بلندگوهای هوشمند خود است.

یکی از شبکه‌های تلویزیونی بلژیک سخنان ضبط‌ شده توسط دستگاه گوگل هوم در بلژیک و هلند را افشا کرده است.

گوگل می‌گوید منشاء این سخنان ضبط ‌شده، یکی از بررسی‌کنندگان این وسایل است که به بهبود قابلیت‌های زبان‌شناختی گوگل هوم کمک می‌کند.

این غول جست‌وجوی اینترنتی می‌گوید که گام‌هایی برای حفاظت از حریم خصوصی افرادی که صدایشان ضبط‌ شده برمی‌دارد.

شبکه VRT می‌گوید که اکثر صداهای بررسی‌شده به دست آنها، تکه صداهای دستوری یا سوالات کوتاهی هستند که با دستگاه Google Home ثبت شده‌اند. با این حال، ۱۵۳ "مکالمه‌ای که هرگز نباید ثبت شوند" در این میان وجود دارد چرا که پیش از آنها، عبارت "OK Google" که دستگاه را هوشیار می‌کند، ابلاغ نشده است.

در این میان صحبت‌های چون مکالمات تلفنی محرمانه یا گفت‌وگوهایی در رخت‌خواب و پچ‌پچ‌ها هم موجودند.

گوگل می‌گوید: "تیم‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصی ما روی این موضوع فعال شد‌اند، در حال بررسی هستند و ما اقداماتی انجام خواهیم داد."

شبکه اجتماعی جدید گوگل

حق نشر عکس Shoelace

گوگل در حال ایجاد یک شبکه اجتماعی جدید، به نام Shoelace است که ادعا می‌کند "زندگی اجتماعی شما را لبریز" می‌کند.

چند ماه پس از بستن گوگل‌پلاس، این شرکت اعلام کرده که رقیبی برای فیسبوک ایجاد خواهد کرد اما تمرکز این بار، منحصرا بر رویدادها است.

بر خلاف بسیاری از شبکه‌های اجتماعی که به مردم اجازه می‌دهد با دیگران در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند، Shoelace مبتنی بر یک منطقه است و کار آزمایشی خود را در بین تعدادی از خرده‌ جوامع نیویورکی شروع می‌کند.

دسترسی به این اپلیکیشن در حال حاضر تنها با دعوتنامه و فقط بر گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر است و نسخه تحت وبی برای آن موجود نیست.

چاپ سه‌بعدی استخوان در فضا

حق نشر عکس UNIVERSITY HOSPITAL OF DRESDEN TECHNICAL UNIVERSIT

برای یک سفر فضایی موارد زیادی را باید در نظر گرفت. یکی از مشکلات تعمیر فضاپیما در صورت خرابی و جای‌گزینی قطعات یدکی با قطعه خراب است. با پیشرفت فزاینده چاپگرهای سه‌بعدی امید است که به جای حمل وسایل یدکی متعدد فضاپیماها، بتوان آنها را در فضا چاپ کرد.

اما یکی دیگر از مشکلات چنین سفرهایی وضعیت تندرستی و درمان فضانوردان است. آسیب‌دیدگی استخوان‌بندی و پوست یکی از مواردی است که درمانش در فضا بسیار دشوار است. دانشمندان می‌خواهند از روشی مشابه تامین قطعات یدکی در فضا برای درمان چنین آسیب‌دیدگی‌هایی استفاده کنند. آنها با ایده چاپ سه‌بعدی بافت‌ها و استخوان‌های انسان، قصد دارند تا فضانوردان را در محیط کم‌جاذبه درمان کنند.

نمونه‌های اولیه توسط دانشمندان بیمارستان دانشگاه فنی دانشگاه درسدن (TUD) در آلمان و تحت عنوان پروژه‌ای در آژانس فضایی اروپا تهیه شده است. به گفته این پژوهشگران پلاسمای خون هر فرد، به مثابه یک زیست‌جوهر غنی از مواد مغذی است که می‌توان از آن برای چاپ سلول‌های پوست استفاده کرد.

ربات جهنده فضایی

SpaceBok، یک ربات چهارپای جهنده است که برای کاوش‌های فضایی طراحی شده است.

وضعیت گرانش در دنیای خارج از زمین بسیار متفاوت است و به همین علت حرکت فضانوردان در ماه بسیار شبیه به پریدن کانگوروهاست. اوضاع در مریخ کمی بهتر است هرچند بازدیدکنندگان آینده سیاره سرخ به نسبت زمین سبک‌وزن به حساب می‌آیند.

SpaceBok به گونه‌ای طراحی شده است تا به خوبی در چنین محیط‌ های کم‌جاذبه کار کند، جایی که پریدن می‌تواند یک انتخاب کارآمد برای رفت‌وآمد به شمار بیاید.

دانشجویان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ و دانشگاه علوم کاربردی زوریخ در حال آزمایش این ربات در مرکز آژانس فضایی اروپا هستند.

در حال حاضر بسیاری از روبات‌های کاوش‌گر فضایی از جمله مریخ‌نوردهای ناسا بر پایه چرخ طراحی شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود ربات‌های جهنده‌ای مانند SpaceBok بتوانند در آینده امکانات حرکتی متفاوتی را به چنین کاوش‌گرهایی بیفزایند تا سطوح ناهموار ماه، مریخ یا سیارک‌های دیگر را راحت‌تر کشف کنند.

موضوعات مرتبط