شبکه موبایل آفریقای جنوبی در خدمت مبارزه با ایدز

پیام تلفنی، پروژه ماسیلولکی
Image caption قرار است طی این پروزه ماهانه میلیون ها پیام نوشتاری برای مشترکان تلفن همراه ارسال شود

شبکه پرطرفدار تلفن های همراه در آفریقای جنوبی برای مبارزه با اچ آی وی و ایدز در این کشور به خدمت گرفته شده است.

پروژه ماسیلولکی روزانه یک میلیون پیام (text message) برای مشترکان موبایل می فرستد و از آنها می خواهد برای آزمایش و معالجه ایدز به درمانگاه ها مراجعه کنند.

سالانه تقریبا 350 هزار نفر در آفریقای جنوبی در اثر بیماری های ناشی از ویروس اچ آوی (بیماری های موسوم به ایدز) جان می بازند.

آزمایش های اولیه این سیستم نشان داد که پس از پخش پیام های تلفنی، موارد تماس با مشاوران مرکز کمک های ملی ایدز در ژوهانسبورگ 200 درصد افزایش یافت.

گوستاو پرکلت از سازمان دهندگان این پروژه گفت: "فکر می کنم این یکی از بزرگترین موارد استفاده از تلفن موبایل تا به امروز برای (پراکندن) اطلاعات بهداشتی باشد."

سازمان ملل متحد تخمین می زند که هم اکنون شش میلیون نفر در آفریقای جنوبی آلوده به اچ آی وی باشند.

زینی تابته فعال ایدز که عضو پروژه ماسیلولکی است گفت: "آفریقای جنوبی کانون اپیدمی جهانی اچ آی وی است. آدم تصور می کند در کشوری با چنین چالش بزرگی در زمینه اچ آی وی روبروست، اطلاعات کافی برای کمک به مردم جهت دسترسی به مراقبت های بهداشتی یا تغییر رفتار وجود داشته باشد."

با این حال خانم تابته گفت که اطلاعات نادرست و انگ اجتماعی در بسیاری مناطق کشور به طور گسترده وجود دارد و آمار کسانی که تحت آزمایش اچ آی وی قرار می گیرند پایین است.

وی گفت: "تست اچ آی وی به وسعت در دسترس است... اما تنها 5 درصد مردم تاکنون تحت این آزمایش قرار گرفته اند. اکثر مردم فقط وقتی درحال مردن هستند تست می شوند."

پروژه ماسیلولکی در تلاشی برای مقابله با این وضع و تشویق مردم به آزمایش و معالجه راه اندازی شده است.

هدف پروژه ارسال ماهانه میلیون ها پیام بهداشتی به تلفن های همراه در سراسر آفریقای جنوبی است.

تصور می شود که هم اکنون 43 میلیون گوشی همراه در آفریقای جنوبی که 49 میلیون نفر جمعیت دارد وجود داشته باشد.