ابراز نگرانی سازمان جهانی بهداشت از مرگ های مرتبط با بارداری

درمانگاه زنان در اوگاندار
Image caption کشورهای جنوب صحرا در آفریقا دارای بالاترین نرخ تلفات مرتبط با بارداری زنان هستند

سازمان جهانی بهداشت از مقامات مسئول کشورها خواسته است که برای کاهش تلفات مرتبط با بارداری و زایمان در میان زنان اقدامات عاجل به عمل آورند.

دکتر فرانسیسکو سانگانم، مدیر بخش بهداشت مادران در سازمان جهانی بهداشت می گوید برای هم آهنگ کردن اقدامات در این زمینه به بودجه بیشتری نیاز است.

وی اذعان کرد که بعید به نظر می رسد به هدف تعیین شده برای سال 2015 یعنی کاهش 75 درصد تلفات ناشی از بارداری و زایمان در مقایسه با سال 1990، نائل شوند.

یک بررسی که در سال 2007 صورت گرفته نشان می دهد که میزان این گونه مرگ و میر ها تغییر محسوسی نیافته و طبق تازه ترین آمار هر سال نزدیک به 500 هزار زن در حین بارداری یا وضع حمل جان خود را از دست می دهند.

طبق تحقیقاتی که دانشگاه هاروارد انجام داده بین سال های 1990 تا 2005 کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از بارداری کمتر از یک درصد در سال بوده است.

این تحقیقات نشان می دهد که سقط جنین های خطرناک، خونریزی و بروز اشکالات در حین زایمان، از مهمترین عوامل مرگ زنان باردار است.

نزدیک به 99 درصد این گونه مرگ ها در فقیر ترین جوامع دنیا اتفاق می افتد.

در بنگلادش، از هر 10 مورد زایمان، 9 زایمان در خانه و بدون هیچگونه کمک پزشکی صورت می گیرد و از هر 50 زن باردار، یک زن هنگام وضع حمل جان خود را از دست می دهد.

سازمان جهانی بهداشت می گوید از بیشتر این مرگ ها می توان اجتناب کرد و راه حل وجود دارد ولی این راه حل ها در اختیار کسانی که به آن نیازمندند قرار داده نشده است.

به گفته این سازمان، برای افزایش سرمایه گذاری و تعهد سیاسی به فراهم آوردن این گونه خدمات نجات بخش برای مادران و نوزادان به یک اقدام عاجل جهانی نیاز است.