فروش قانونی عاج فیل پس از نه سال

فیل آفریقایی
Image caption تجارت عاج فیل برای جلوگیری از شکار بی رویه ممنوع است

برای نخستین بار در یک دهه گذشته، بیشتر از یکصد تن عاج فیل به صورت رسمی به حراج گذاشته شده است.

در این حراج که از روز سه شنبه آغاز می شود، کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، آفریقای جنوبی و زیمبابوه عاج های ضبط شده از قاچاقچیان حیات وحش را به خریدارانی از چین و ژاپن عرضه خواهند کرد.

قرار است درآمد به دست آمده از این حراج در طرح های حفاظت از فیل های آفریقایی هزینه شود.

بعضی از گروه های طرفدار حفاظت از محیط زیست با انتقاد از این اقدام می گویند این کار شکارچیان را به کشتار فیل ها و فروش غیرقانونی عاج آنها تشویق می کند.

این در حالی است که بر اساس آمار منتشر شده بیانگر کاهش میزان فروش غیرقانونی عاج در بازارهای جنوب شرق آسیا در پی آخرین فروش رسمی این کالا در سال 1999 است.

دبیرخانه کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در حال انقراض، سایتس، می گوید بازارهای چین و ژاپن را کنترل می کند تا از عرضه غیرقانونی عاج های قاچاق ممانعت شود.

سایتس از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد است.

تجارت عاج در سراسر جهان از سال 1989 برای مقابله با شکار بی رویه فیل های آفریقایی ممنوع شد.

این در حالی است که با ادامه جنگ های داخلی در مناطق مرکزی و غربی آفریقا، جمعیت فیل ها همچنان در حال کاهش است ولی در بعضی از مناطق جنوب این قاره، تعداد فیل ها رو به افزایش است.

گروه طرفدار محیط زیست می گویند جمعیت فیل های آفریقایی در مناطقی رو به افزایش است که طرح های حفاظت از حیات وحش برای ساکنان بومی درآمدزا بوده است.

حراج رسمی سال 1999 و فروش امسال چهار کشور آفریقایی تنها موارد فروش رسمی عاج فیل از زمان ممنوعیت بین المللی تجارت آن است. حراج سال 1999 پنج میلیارد دلار درآمد داشت و پیشبینی می شود درآمد فروش امسال حدود 30 میلیون دلار باشد.