'آزمایش، زودرس بودن نوزاد را پیش بینی می کند'

بارداری
Image caption 'وقتی کیسه آب بدون انتظار قبلی پاره می شود، برای پزشکان یک معضل پیش می آید که آیا باید نوزاد را به دنیا آورند یا این که بگذارند تا زایمان روند طبیعی خود را طی کند'

محققان برای پیش بینی زایمان زودتر از موعد در زنان بارداری که کیسه آب جنینی آنها پاره شده است، آزمایشی را کشف کرده اند.

محققان سوئدی می گویند در عرض 48 ساعت از آغاز زایمان، میزان بالایی از لاکتات در ترشحات واژینال دیده می شود؛ این آزمایش میزان لاکتات را اندازه گیری می کند و به این ترتیب می توان احتمال زایمان زودرس را پیش بینی کرد.

کارشناسان بریتانیایی می گویند که این آزمایش به برنامه ریزی مراقبت های دوره بارداری و هنگام زایمان کمک می کند و همچنین ضریب اطمینانی است برای زنانی که کیسه آب جنینی آنها معمولا زودتر از موعد پاره می شود.

نتیجه این تحقیق در نشریه "بی جی او جی" (BRITISH JOURNAL OF OBSTETRICS AND GYNAECOLOGY)، منتشر شده است.

این آزمایش، موسوم به "لک-تست"، در مورد 86 زن که بین 20 تا 36 هفته از بارداری آنها می گذشت، انجام گرفت.

از 23 زنی که در زمان انجام آزمایش لک-تست میزان لاکتات آنها بالا بود، 87 درصد در عرض 48 ساعت دردهای زایمان آغاز شد.

در مقابل، زایمان فقط در پنج درصد از 58 زنی که میزان پائینی از لاکتات داشتند، آغاز شد.

میانگین فاصله زمانی میان آغاز زایمان و انجام آزمایش لاکتات، در داوطلبانی که لاکتات بالایی داشته اند، سیزده ساعت و نیم و در داوطلبان با لاکتات پائین 48 روز بوده است.

پیش بینی

محققان گفته اند که مطالعات قبلی نشان داده بود که میان میزان بالای لاکتات در ترشحات واژینال و پاره شدن کیسه آب جنینی در بارداری های بیشتر از 34 هفته ارتباط وجود دارد اما این اولین بار است که این ارتباط در بارداری های کمت ازر 34 هفته مشاهده شده است.

پیش بینی زایمان های زودرس در مورد نوزادانی که کمتر از 34 هفته در رحم بوده اند، اهمیت بیشتری پیدا می کند چون با استروئید می توان به تکمیل رشد ریه آنها کمک کرد و همچنین پزشکان می توانند زنان را هر چه سریع تر به بیمارستان های تخصصی ارجاع دهند.

در دو درصد از یک سوم از زایمان های زودرس، پاره شدن زودتر از موعد کیسه آب جنینی (PPROM)، رخ می دهد.

دکتر اوا ویلبرگ-ایتزل، از موسسه کارولینسکا، گفت: "وقتی مایع آمینوتیک (مایعی که جنین در آن غوطه ور است)، نشت می کند، تشخیص پاره شدن کیسه آب جنینی آسان است اما وقتی نشت به صورت اندک باشد تشخیص پاره گی دشوار است."

جنین در رحم در مایع آمینوتیک قرار دارد و وقتی این میزان این مایع بیش از حد افزایش می یابد از جمله باعث پاره شدن کیسه آب جنینی می شود.

سردبیر نشریه بی جی او جی گفت که به نظر می رسد که آزمایش لاکتات ابزاری خوب برای پیش بینی شروع زایمان باشد.

پرفسور اندرو شنان، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان سنت توماس در لندن، گفت: "وقتی کیسه آب بدون انتظار قبلی پاره می شود، برای پزشکان یک معضل پیش می آید که آیا باید نوزاد را به دنیا آورند یا این که بگذارند تا زایمان روند طبیعی خود را طی کند."

مطالب مرتبط