اوباما از وب بهره می گیرد

شعار تغییر (Change) شعار اصلی ستاد انتخاباتی آقای اوباما بود
Image caption شعار تغییر (Change) شعار اصلی ستاد انتخاباتی آقای اوباما بود

باراک اوباما همگام با سایر اقداماتش جهت آماده شدن برای آغاز دوران ریاست جمهوری خود، به محیط وب روی آورده است.

ستاد آقای اوباما قصد دارد از طریق یک سایت اینترنتی به نام Change.gov راهنمایی درباره فرایند انتقال قدرت فراهم کند.

یکی از اهداف این سایت جلب نظرات شهروندان آمریکایی درباره چشم اندازی است که برای کشور خود متصور می شوند و همچنین به آنها اجازه می دهد درخواست خود برای بعهده گرفتن سمتی در دولت جدید را مطرح کنند.

در این سایت اینترنتی، نهاد ناظر بر دولت آمریکا هم فهرستی از 13 مورد اضطراری را که به زودی پیش روی باراک اوباما قرار خواهد گرفت منتشر کرده است.

دفتر مسئولیت پذیری دولت آمریکا (GAO) اشتباهات رخ داده در موسسات مالی و بازارهای آمریکا و همچنین ادامه درگیری های نظامی در عراق و افغانستان را مهمترین موضوعات پیش روی آقای اوباما دانسته است.

بسیاری ایجاد سایت Change.gov را شاهدی بر ادعای رئیس جمهور آتی آمریکا در جهت شفاف تر ساختن روند اداره این کشور قلمداد می کنند.

همچنین قرار است جزئیات روند انتقال در وبلاگی در این سایت منتشر شوند و زندگی نامه و پیشینه افرادی که آقایاوباما آنها را بعنوان اعضاء دولت استخدام می کند، از طریق این سایت در اختیار همگان قرار داده شود.

این سایت از شهروندان آمریکا می خواهد بنویسند برنامه تبلیغاتی باراک اوباما برای آنها چه اهمیتی داشته است.

سوء استفاده از پیروزی اوباما

Image caption سایت فرایند انتقال قدرت به دنبال جلب نظرات مردم آمریکا است

با این وجود آقای اوباما تنها کسی نیست که از اینترنت برای انتقال پیام خود به دیگران استفاده می کند؛ مجرمان اینترنتی هم از پیروزی او در انتخابات جهت فریب دادن کاربران به ارائه اطلاعات با ارزش خود سوء استفاده می کنند.

موسسه ایمنی اینترنت F-Secure صفحه ای را یافته است که مدعی است یک کپی از قیلم سخنرانی پیروزی در انتخابات آقای اوباما در آنجا است، اما پیش از نمایش این فیلم به کاربران پیام می دهد که تازه ترین نسخه برنامه فلش را در اختیار ندارند و باید نرم افزار خود را به روز کنند.

کسانی که نرم افزار خود را از طریق این سایت بروز می کنند، عملا ویروسی را بر روی کامپیوتر خود نصب می کنند که اطلاعات مربوط به ورود به سایت بانک و موسسات مالی کاربر را از او می رباید.

این شرکت ایمنی همچنین با ایمیل هایی برخورد کرد که در آنها ادعا می شود باراک اوباما یا جان مک کین درگذشته است و کسانی که لینک های موجود در این ایمیل را دنبال کنند به سایت یک شرکت کانادایی توزیع دارو راه خواهند یافت.

شرکت سیمانتک، تولید کننده برنامه های ایمنی "نورتون" نیز در آستانه انتخابات آمریکا اعلام کرده بود، هرزنامه هایی را یافته است که در ظاهر با هدف نظرسنجی از رای دهندگان ارسال شده بودند اما قصد جمع آوری و ربودن اطلاعات شخصی کاربران را داشتند.

در هرز نامه دیگری هم ادعای فروش فیلم مستند زندگی آقای اوباما مطرح شده بود اما هدف آن تنها دریافت اطلاعات مربوط به کارت های اعتباری و دیگر اطلاعات شخصی کاربران بود.

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست