کشف فواید جانبی داروهای ضد کلسترول

استاتین
Image caption استاتین ها در حال حاضر فقط برای بیمارانی که سطح کلسترول خونشان بالاست تجویز می شود

تحقیقات تازه نشان می دهد که مصرف داروهای ضد کلسترول یا استاتین ها، می تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در کسانی که قبلا با این خطرها مواجه نبودند تا 50 درصد کاهش دهد.

در کنفرانسی که انجمن آمریکایی قلب، تشکیل داده بود اعلام شد که در جریان آزمایشاتی بر روی18 هزار بیمار از 26 کشور ، به فواید جانبی استاتین ها پی برده شده است.

در این آزمایش تجربی، 16 درصد بیماران بریتانیایی بودند و پروفسور جیم شپرد، از دانشگاه گلاسگو، سرپرستی بیماران بریتانیایی را به عهده داشت.

کل این برنامه به ابتکار دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد ترتیب داده شده بود.

در این آزمایش برای 18 هزار نفر که میزان کلسترول خونشان کم یا در اندازه معمول بود قرص های بیست میلیگرمی استاتین- از نوع Rosuvastatin - تجویز شده بود.

میزان نوعی از پروتئین موجود در خون که موجب سکته قلبی می شود، در این بیماران زیاد بود.

پس از دو سال که این عده تحت نظر پزشکان قرار داشتند روشن شد که با مصرف استاتین، خطر حمله قلبی در آنها 54 درصد و خطر سکته مغزی 48 درصد کاهش یافته است.

با استفاده از استاتین ها، خطر حمله قلبی، سکته مغزی و بستری شدن در بیمارستان به دلیل درد قفسه سینه و یا مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروق در این 18 هزار نفر، در کل 44 درصد کاهش یافته بود.

داروهای حاوی استاتین معمولا فقط به بیمارانی داده می شود که با خطر بیماری های قلبی و عروقی روبرو هستند.

مدت اجرای آزمایش مورد بحث در ابتدا 5 سال تعیین شده بود ولی پس از مشاهده "نتایج فوق العاده" این آزمایش، مدت آن به دو سال کاهش یافت.

مطالب مرتبط