گوگل شیوع آنفلوآنزا را ردیابی می کند

نقشه گوگل
Image caption این نقشه میزان شیوع آنفلوآنزا را در ایالت های مختلف آمریکا نشان می دهد

سازمان خیریه گوگل، Google.org، سایت جدیدی را ایجاد کرده است که با استفاده از واژه هایی که کاربران گوگل آن را در سایت موتور جستجوی گوگل جستجو می کنند، به ردیابی موارد آنفلوآنزا می پردازد.

این سیستم نتایج جستجو به دنبال واژه ها و اصطلاحات مربوط به بیماری آنفلوآنزا را گردآوری می کند و بر اساس منطقه جغرافیایی که جستجو در آن صورت گرفته، اقدام به تولید یک نقشه می نماید.

این روش که صحت آن با استناد به یافته های مربوط به شیوع آنفلوآنزا در مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا (CDC) تایید شده داده هایی تولید می کند که بالقوه دو هفته جلوتر از اطلاعات منتشر شده از سوی دولت روند شیوع این بیماری را آشکار می کنند.

این سایت که استفاده از آن مجانی است، اطلاعات به دست آمده را در اختیار CDC قرار می دهد.

برای توسعه این مدل از صدها میلیارد مورد جستجوی انجام شده در سایت گوگل از سال 2003 تاکنون استفاده شد و سپس اطلاعات به دست آمده با یافته های مرکز کنترل بیماری در آمریکا مقایسه گردید.

گوگل در وبلاگ رسمی خود در باره این موضوع نوشته است: "تیم ما دریافت که هرسال در فصل سرما و شیوع آنفلوآنزا، جستجو درباره برخی واژه های خاص بسیار بیشتر می شود."

"ما با مقایسه دریافتیم که رابطه نزدیکی میان تناوب این موارد جستجو و تعداد افرادی که از عوارض بیماری هایی شبیه به آنفلوآنزا رنج می برند وجود دارد."

روش های سنتی مورد استفاده نهادی همچون مرکز کنترل بیماری ها (CDC) به دو هفته زمان نیاز دارد تا بطور دقیق موارد شیوع یک بیماری را ردیابی کنند و گوگل امیدوار است اطلاعات این شرکت بتواند بعنوان یک سیستم هشدار سریع برای CDC عمل کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست