نگاه طنز آلود 'جهان سوپر اوباما' به سیاست آمریکا

صفحه اول بازی "جهان سوپر اوباما"
Image caption بازی "جهان سوپر اوباما" نگاهی طنزآلود به سیاست آمریکا دارد

در آمریکا یک بازی اینترنتی جدید به افتخار پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تولید شده است.

در این بازی که "جهان سوپر اوباما" نام دارد شخصیت کارتونی باراک اوباما در جهانی که از روی بازی معروف نینتندو به نام "جهان سوپر ماریو" ساخته شده، حرکت می کند.

این بازی نگاهی طنزآلود به سیاست آمریکا دارد و شخصیت اوباما در آن باید پرچم جمع آوری کند و به گونه ای حرکت کند که با سگهای نژاد پیت بول که ماتیک بر لب دارند (کنایه به گفته ای از سارا پیلین که تفاوت خود با این نوع سگهای سمج را تنها بر لب داشتن ماتیک دانسته بود)، شخصیت کارتونی سارا پیلین و اعضاء لابی های مختلف برخورد نکند.

این بازی بصورت مجانی در اینترنت در اختیار کاربران قرار گرفته است و سازندگان آن قصد دارند در طی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما قسمتهای دیگری را به آن اضافه کنند.

علاوه بر شخصیت های طنز،در محیط بازی فروشگاه های لوکسی همچون نیمن مارکوس نیز وجود دارد که اشاره به گزارش ها درباره هزینه 150 هزار دلاری حزب جمهوری خواه برای لباس های سارا پیلین، نامزد معاونت ریاست جمهوری در این حزب دارد.

به همان اندازه که ستاد انتخاباتی اوباما از تکنولوژی استفاده کرد، می توان گفت تکنولوژی نیز به باراک اوباما اقبال نشان داد.

طرفداران رئیس جمهور منتخب آمریکا ویدیو هایی همچون "اوباما دل منو برده" (I've got a crush on Obama) را تولید کردند و بر روی شمار زیادی از سات های طرفداران او منتشر نمودند.

هرچند جان مک کین، نامزد حزب جمهوری خواه هم با استفاده از رسانه های جدید در محیط آن لاین حضور داشت، اما مطالب متعددی به طنز از او منتشر شد؛ از جمله انیمیشین "وقت یک کم تبلیغات شده" (Time for some campaignin) که توسط استودیو JibJab تولید شد.

همین مسئله می تواند بیشتر آشکار کند که چرا در میان رای دهندگان جوان که بیشتر از وب و رسانه های جدید استقبال می کنند، طرفداران اوباما تقریبا دو برابر طرفداران جان مک کین بودند.

فصل تغییر؟

با این حال در داخل حزب جمهوری خواه حرکت هایی در جریان است تا شیوه های تبلیغات و فعالیت خود را گسترش دهد.

گروهی از جمهوری خواهان جوان سایتی به نام "حزب را باز سازی کنیم" را بر پا کرده اند تا با استفاده بهتر از اینترنت حمایت مردمی از این حزب را افزایش دهند و به نوشته این سایت "ساختن آینده حزب"را آغداز کنند.

اریک اریکسون، که هدایت این پروژه را بر عهده دارد گفت وقتی رقابت برای انتخاب نامزد این حزب در انتخابات تمام شد، این حزب می بایست از این پیشنهاد حمایت می کرد و فعالیت در اینترنت را به یکی از اولویت های بالای خود تبدیل می کرد.

او گفت: "جناح راست واقعا در پذیرش اینترنت آنطور که باید مشکل دارد. بطور طبیعی اینترنت می تواند ابزار مناسبی برای راست گراها باشد زیرا احتمالا تعداد راست گراها از چپ گراها بیشتر است اما مسئله اینجا است که از این برتری عددی به سود حزب استفاده کرد."

"در روز 15 ژانویه سال آینده ما یک رهبر جدید خواهیم داشت. ما می خواهیم وقتی او کار خودش را آغاز کرد در کمیته ملی جمهوری خواهان یک مدیر امور تکنولوژی منتصب کند."

پاتریک رافینی، مدیری پیشین ستاد تبلیغات اینترنتی کمیته ملی جمهوری خواهان نیز بر اظهارات اریکسون صحه گذاشت.

او گفت: "هر کسی که رئیس بعدی حزب جمهوری خواه شود باید این مشکل را فورا حل کند."

"الان برای ما اینترنت حکم 'ابزار مخالفت' را دارد. ببینید محافظه کاران در بریتانیا با وبکمرون (WebCameron) چه می کنند تا متوجه شوید چه چیزی ممکن است."

مطالب مرتبط

از بی بی سی

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست