نوزاد حاصل از اولین پیوند تخمدان متولد شد

بارداری
Image caption سوزان و استفان بعد از پیوند تخمدان به طور طبیعی بچه دار شدند

زنی که برای اولین بار در جهان پیوند یک تخمدان کامل روی او انجام شده بود، از شعف متولد شدن فرزندش سخن گفته است.

سال گذشته یکی که از تخمدان های خواهر دو قولوی "سوزان باتشر" به او منتقل و پیوند زده شد. یائسگی زودرس باعث شده بود که سوزان قدرت باروری خود را از دست بدهد و پیوند یک تخمدان کامل بار دیگر به او این فرصت را داد تا بچه دار شود.

دختر سوزان، مایا، که در واقع خواهر زاده او نیز هست، روز سه شنبه (11 نوامبر)، در بیمارستان پورتلند لندن بدنیا آمد.

سوزان 39 ساله به روزنامه دیلی تلگراف گفت که نوازدش "معجزه" است.

او گفت: "هنوزم باورم نمی شود که اولین زنی هستم که بعد از پیوند یک تخمدان کامل، بچه ام به دنیا آمده است اما من فقط خیلی سپاسگزار پزشکانی هستم که این کار را میسر کردند و البته از خواهرم هم خیلی متشکرم که یکی از تخمدان هایش را به من داد."

سوزان در ادمه افزود: "من خیلی خوشبختم که چنین فرصت فوق العاده ای به من داده شد؛ فرصتی که که به احساس کامل بودن را داده است. اولین بار که دخترم را دیدم گریه کردم. او واقع یک معجزه است."

امید

پس از آنکه دوره بارداری خانم باتشر به مرحله تکمیلی خود رسید پزشکان منتظر درد زایمان نشدند و جراحی سزارین را روی او انجام دادند.

او به روزنامه دیلی تلگراف گفت که امیدوار است داستان بارداری او و زایمانش امیدبخش زنان نابارور دیگر باشد.

خانم باتشر، که آلمانی است، دوازده سال پیش متوجه شده بود که نابارور است اما او و همسرش استفان (چهل ساله)، بعد از پیوند تخمدان موفق شدند به طور طبیعی بچه دار شوند.

پیوند تخمدان توسط دکتر "شرمن سیلبر"، که در مرکز باروری سن لوئیس ایالت میسوری آمریکا، فعالیت دارد، انجام گرفته است.

او پیش از انجام این پیوند چند پیوند بافت تخمدان میان دو قلوهای دیگر انجام داده بود اما سوزان اولین کسی بود که پیوند یک تخمدان کامل را دریافت کرد.

دکتر سیبلر در یک کنفرانس انجمن متخصصان درمان ناباروری آمریکا که هفته پیش در سانفرانسیسکو برگزار شد، خبر تولد فرزند سوزان را اعلام کرد.

او به شرکت کنندگان این کنفرانس گفت که احتمالا پیوند یک تخمدان کامل بیشتر از پیوند بخش هایی از بافت تخمدان دوام خواهد آورد و ممکن است این امکان را فراهم کند که تخمدان زنان به مدت طولانی در خارج از بدن نگهداری شود.

او گفت چنین امکانی باعث می شود که زنان بتوانند بدون بیم از گذشت زمان و با آسودگی خیال دیرتر بچه دار شوند.

مطالب مرتبط