بازگشت شاتل اندور به تعویق افتاد

تعمیرات در ایستگاه بین المللی فضایی
Image caption هدف از تعمیرات فراهم کردن امکانات لازم جهت استقرار شش فضانورد در ایستگاه بین المللی است

ماموریت شاتل فضایی آمریکایی اندور (Endeavor) به دلیل مشکل ایجاد شده در یکی از سیستم های جدید نصب شده در ایستگاه بین المللی فضایی، یک روز تمدید شد.

ناسا، آژانس فضایی آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد با این تغییر وقت بیشتری در اختیار فضانوردان برای تعمیر دستگاه تبدیل ادرار به آب آشامیدنی بدهد.

این دستگاه از زمانی که به ایستگاه فضایی منتقل شد (یک هفته قبل) چندین بار دچارنقص فنی شده است.

تغییر برنامه شاتل در حالی اتفاق افتاد که فضانوردان چهارمین و آخرین راهپیمایی خود در فضا را برای تعمیر مکانیزمی آغاز کرده اند که جهت صفحات خورشیدی این ایستگاه را به سمت خورشید نگه می دارد.

انتظار می رود کار استفن بوئن و شین کیمبرو بر روی دو محور چرخان در بیرون ایستگاه شش ساعت و نیم به طول بینجامد.

قطعات تعمیر شده در روز سه شنبه برای اولین بار مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.

کار تعمیرات در ایستگاه فضایی بین المللی تا اندازه ای کندتر از پیش بینی ها صورت گرفته است زیرا هایدی استفانیشین پایپر، یکی از فضانوردان، در جریان اولین راه پیمایی فضایی جعبه ابزار خود را در فضا از دست داد.

مایک فینکه فرمانده ایستگاه فضایی نیز در درون ایستگاه بر تعمیرات سیستم تصفیه آب نظارت دارد که فاضلاب را پس از تقطیر، فیلتر کردن، یونیزه کردن و اکسیده کردن به آب قابل شرب تبدیل می کند.

در اوایل هفته جاری یک مکانیزم گریز از مرکز این دستگاه که ذرات جامد را از مایع جدا می کند، به دلیل از دست رفتن تعادل دستگاه از کار افتاد و هرچند فضانوردان با اعمال تغییراتی ، از جمله حذف ضربه گیر های لاستیکی و برقراری اتصال مستقیم دستگاه با بدنه ایستگاه، تا اندازه ای باعث بهبود عملکرد این دستگاه شدند اما این تصفیه کننده آب کماکان زودتر از زمان مقرر در جریان کار، متوقف می شد.

Image caption شاتل اندور روز یکشنبه آتی به زمین باز می گردد

ناسا قصد دارد تعداد تا ماه مه سال 2009 افراد مستقر در ایستگاه را از سه نفر به شش نفر افزایش دهد اما برای دستیابی به این هدف، عملکرد موثر دستگاه تصفیه آب ضروری است.

بر اساس برنامه زمانبندی جدید قرار است شاتل اندور در روز یکشنبه به مرکز فضایی کندی در فلوریدا بازگردد.

ناسا امیدوار بود که در ماه گذشته فضاپیمایی را جهت تعمیر تلسکوپ فضایی هابل راهی فضا کند اما تصمیم گرفت این برنامه را تا ماه مه سال 2009 به تعویق بیندازد تا فرصت کافی برای تعمیرات دیگر در اینفضا پیما را نیز داشته باشد.

قرار است ناوگان شاتل های ناسا در سال 2010 بازنشسته شوند اما پیش از آن شاتل ها 10 پرواز دیگر نیز انجام خواهند داد.

مطالب مرتبط