'رئیسان بد می توانند باعث سکته قلبی شوند'

تنش
Image caption احساس کم اهمیت بودن باعث تنش در محیط کار می شود

به باور کارشناسان، رئیسان بی ملاحظه نه تنها باعث تنش در محیط کار می شوند بلکه همچنین ممکن است خطر بروز امراض قلبی یا سکته قلبی را در کارمندان خود افزایش دهند.

یک گروه از محققان در سوئد در مطالعه ای که در استکهلم، پایتخت این کشور، انجام داده اند متوجه ارتباط مستقیم میان مدیریت ضعیف با خطر ابتلا به عارضه های قلبی در کارمندان شدند.

آنها گفته اند که با طولانی تر شدن این وضعیت، سلامت قلب کارمندان بدتر و بدتر می شود.

نتیجه این تحقیق جدید در نشریه "بهداشت و درمان مرتبط با اشتغال و محیط"، (Occupational and Environmental Medicine)، منتشر شده است.

شرایط پرتنش

کارشناسان سوئدی گفته اند که اگر کارمند احساس کند به کارش اهمیت لازم داده نمی شود و یا از او حمایت نمی شود، ممکن است دچار تنش شود. به گفته آنها تنش اغلب باعث می شود فرد به رفتارهای غیربهداشتی مانند کشیدن سیگار روی آورد که همین موضوع ممکن است او را به عارضه های قلبی مبتلا کند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که مدیرانی که عدالت را رعایت نمی کنند باعث می شوند فشار خون کارمندانشان افزایش یابد و افزایش فشار خون در دراز مدت ممکن است منجر به بیماری قلبی شود.

محققان دانشگاه استکهلم و موسسه کارولینسکای سوئد سه هزار مرد کارمند از گروه سنی 19 تا 70 سال را حدود 10سال تحت نظر داشته اند.

در این مدت74 نفر از داوطلبان با مشکل قلبی مواجه شدند که در برخی منجر به مرگ آنها شد.

از همه داوطلبان شرکت کننده در این تحقیق خواسته شده بود که شیوه مدیریت رئیسان ارشد خود را ارزیابی کنند. توانایی مدیر در تعیین هدف برای کارمندانش، مهارت او در برقرار کردن ارتباط با آنها و ارائه ارزیابی مفید از عملکرد کارمندان از جمله نکات اصلی مورد توجه محققان بوده است.

خطر بروز مشکل قلبی جدی برای کارمندانی که به توانا بودن مدیران ارشد خود تردید داشته اند، بیست و پنج درصد بالاتر از سایر داوطلبان بوده است.

این خطر برای آنهایی که بیش از چهار سال در این وضعیت کار کنند، به 64 درصد می رسد.

میزان تحصیلات، طبقه اجتماعی، درآمد، میزان کار، رفتارهایی مثل سیگار کشیدن و ورزش نکردن و یا عوامل خطرآفرین برای قلب مانند فشار خون بالا و بیماری قند، تاثیری در یافته های این تحقیق ندارد.

یک گروه دیگر از محققان، شامل کارشناسان از دانشگاه "کالج لندن" و موسسه "بهداشت در اشتغال" فنلاند، گفت اگر ارتباط مستقیم علت و معلول تائید شود، برای جلوگیری از عارضه های قلبی در میان کارمندان غیر ارشد باید به رفتار مدیران توجه بیشتری شود.

اعضای این گروه گفتند مدیران باید اهداف کاری را به روشنی برای کارمندان خود توضیح دهند و به آنها برای اجرای وظائفشان قدرت و اختیار لازم را بدهند.

کتی راس، از اعضای کادر پزشکی "بنیاد قلب بریتانیا"، گفت: "وقتی فرد احساس می کند به کارش اهمیت داده نمی شود یا مورد حمایت نیست، دچار تنش می شود. داشتن تنش اغلب باعث می شود فرد به رفتارهای غیربهداشتی، مثل سیگار کشیدن، خوردن غذاهای ناسالم، مصرف بی رویه مشروبات الکی و کم تحرکی روی بیاورد. این عوامل خطر ابتلا به مشکلات قلبی را دو چندان می کند."

مطالب مرتبط