شاتل فضایی اندور به زمین بازگشت

فرود شاتل
Image caption فضانوردان این شاتل در کل چهار مرتبه در فضا راهپیمایی کردند

شاتل فضایی آمریکایی اندور (Endeavor) بعد از انجام یک ماموریت شانزده روزه از ایستگاه بین المللی فضایی به زمین بازگشته است.

این شاتل یکشنبه (30 نوامبر) در ساعت 14:25 به وقت غرب آمریکا در پایگاه فضایی ادواردز در کالیفرنیا به زمین نشست. قرار بود که اندور در فلوریدا فرود بیاید، اما وضعیت بد هوا این برنامه را برهم زد.

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) ماموریت این شاتل را یک روز تمدید کرده بود تا فضانوردان بتوانند ایرادی که در یکی از سیستم های جدید نصب شده در ایستگاه بین المللی فضایی بوجود آمده بود را برطرف کنند.

ناسا با تغییر در برنامه فرود شاتل فضایی اندور وقت بیشتری در اختیار فضانوردان برای تعمیر دستگاه تبدیل ادرار به آب آشامیدنی داد. این دستگاه از حدود دو هفته پیش که به ایستگاه فضایی منتقل شده بود، چند بار دچار نقص فنی شد.

فضانوردان شاتل اندور همچنین در این ماموریت چهار مرتبه برای تعمیر سیستمی که جهت صفحات خورشیدی این ایستگاه را به سمت خورشید نگه می دارد، راهپیمایی کردند.

کار تعمیرات در ایستگاه فضایی بین المللی تا اندازه ای کندتر از پیش بینی ها صورت گرفت، زیرا هایدی استفانیشین پایپر، یکی از فضانوردان، در جریان اولین راه پیمایی فضایی جعبه ابزار خود را در فضا از دست داد.

مایک فینکه فرمانده ایستگاه فضایی نیز در درون ایستگاه بر تعمیرات سیستم تصفیه آب که فاضلاب را پس از تقطیر، فیلتر کردن، یونیزه کردن و اکسیده کردن به آب قابل شرب تبدیل می کند، نظارت کرد.

ناسا قصد دارد تعداد تا ماه مه سال 2009 افراد مستقر در ایستگاه را از سه نفر به شش نفر افزایش دهد، اما برای دستیابی به این هدف، عملکرد موثر دستگاه تصفیه آب ضروری است.

ناسا امیدوار بود که در ماه گذشته فضاپیمایی را جهت تعمیر تلسکوپ فضایی هابل راهی فضا کند، اما تصمیم گرفت این برنامه را تا ماه مه سال 2009 به تعویق بیندازد تا فرصت کافی برای تعمیرات دیگر در اینفضا پیما را نیز داشته باشد.

قرار است ناوگان شاتل های ناسا در سال 2010 بازنشسته شوند اما پیش از آن شاتل ها 10 پرواز دیگر نیز انجام خواهند داد.

مطالب مرتبط