استفاده از دانش هسته ای برای مبارزه با گرسنگی

شالیزار در کامبوج
Image caption آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد که با فن آوری هسته ای محصولات زراعی را افزایش دهد

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که فن آوری هایی که از دانش هسته ای برای تولید گیاهان استفاده می کند، ممکن است به مبارزه با گرسنگی کمک کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار سرمایه گذاری بیشتر در روشی شده است که با استفاده از تشعشعات رادیواکتیو ، محصولات زراعی پایدار در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب و آفات تولید می کند.

این سازمان می گوید که این روش پرورش گیاهان ابزاری قدرتمند برای کمک به غلبه بر بحران غذایی جهان است.

دانشمندان می گویند که قرار دادن گیاهان و بذرها در برابر اشعه رادیواکتیو ممکن است باعث شود محصولات زراعی در برابر آفات و امراض مقاوم شوند و یا در شرایط سیل و خشکسالی دوام بیاورند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که این روش، موسوم به "القای جهش" (mutation induction)، بر خلاف اصلاح ژنتیکی گیاهان، صرفا فرآیند طبیعی تغییر خود به خود در گیاهان را تسریع می کند.

چایک امبا، رئیس واحد پرورش گیاهان در آزمایشگاه های آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که این فن آوری بی خطر است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد که برای گسترش این فن آوری، که از دهه بیست میلادی از آن استفاده می شده است، سرمایه گذاری بیشتری انجام شود.

اخیرا از این فن آوری در ویتنام برای تولید یک نوع برنج مخصوص که خاصیت بار دهی بیشتری دارد، استفاده شد؛ از این فن آوری همچنین در کنیا برای تولید نوع خاصی از گندم و گیاه مانیوک در آفریقای جنوبی که بار دهی بیشتری دارند، استفاده شده است.

جنت کاتر، از واحد علمی سازمان بین المللی صلح سبز، اذعان دارد که این روش در مقایسه با اصلاح ژنتیکی خطرات کمتری برای محیط زیست در بر دارد اما می گوید که اکنون ابزار پیشرفته تری برای افزایش تولید محصولات زراعی وجود دارد.

او می گوید فن آوری که از دانش ژنتیکی برای افزایش محصولات زراعی استفاده می کند، ابزاری پیشرفته تر از "القای جهش" است.