'نگذارید فرزندتان در قبل از پنج سالگی چاق شود'

بریتانیا مانند دیگر کشورهای پیشرفته جهان با مشکل چاقی مفرط کودکان دست به گریبان است و به رغم تلاش هایی که برای بالابردن سطح آگاهی والدین به عمل می آید، یک سوم از تمام کودکان زیر پنج سال دچار چاقی مفرط هستند.

نتیجه تحقیقات پزشکان بریتانیایی که در مجله پزشکان اطفال انتشار یافته است، حاکی است که چاقی مفرط کودکان نتیجه بالا رفتن وزن آنها قبل از سن پنج سالگی است.

حال پزشکان اطفال از والدین می خواهند که در تغذیه کودکان خود در سنین پایین تر از پنج سال دقت بیشتری بکار ببرند و غذای سالم و به میزان کمتر به آنها بدهند.

پزشکان هشدار می دهند که اگر در تغذیه کودکان دقت نشود، وقتی به سن مدرسه می رسند دیگر برا ی جلوگیری از چاقی مفرط بسیار دیر خواهد بود .

آماندا برومهال، یک مادر بریتانیایی این مسئله را تجربه کرده است . او می گوید که به راحتی نمی تواند سایز لباس فرزند خود را در بریتانیا پیدا کند و تنها جایی که برای کودکان زیاده از حد چاق پوشاک تولید می شود ، آمریکاست .آماندا می گوید وقتی مجبور شد جهت خریدن شلوار برای پسرش به آمریکا برود، فهمید که باید چاره ای پیدا کند و از اینکه جلوی چاقی پسرش را زودتر نگرفته بود، احساس پشیمانی کرد.

"سر لیام دونالدسون"، رئیس اداره مشاوره پزشکی بریتانیا در مقاله خود در سایت خبری بی بی سی هشدار می دهد که بسیاری از والدین حاضر به قبول این واقعیت که کودک آنها دچار چاقی مفرط است، نیستند.

سر لیام دونالدسون همچنین به این موضوع اشاره می کند که با رژیم صحیح می شود جلوی چاقی مفرط را به موقع گرفت در غیر این صورت ممکن است کودک به بیماری های قلبی، سرطان، دیابت و آرتروز مبتلا شود.

مطالب مرتبط