ارتباطات اروپا و خاورمیانه مختل شد

کابل زیر دریا
Image caption خطوط ارتباطی زیر دریا معمولا توسط کشتی ها یا زمین لرزه آسیب می بینند

با وارد شدن آسیب به کابل های ارتباطی اینترنت و تلفن، ارتباطات میان اروپا، خاورمیانه و آسیا دچار مشکلاتی شدید شده است.

به نظر می رسد خطوط موسوم به Flag FEA، SMW4 و SMW3 در نزدیکی ایستگاه کابل اسکندریه در مصر قطع شده اند.

مشکلاتی نیز در کابل زیر دریایی GO در 130 کیلومتری سیسیل گزار شده است.

کارشناسان هشدار داده اند رفع مشکل احتمالا چند روز طول خواهد کشید و بروز آن عواقبی جدی برای اقتصاد منطقه ای خواهد داشت.

جاناتان رایت، از مدیران شرکت Interoute که بخشی از شبکه فیبر نوری را اداره می کند به بی بی سی گفت مشکلات در ارتباطات تا چند روز به وضوح احساس خواهد شد.

او گفت: "این حادثه برای مدتی کوتاه چرخ های اقتصاد را متوقف می کند. اگر مثلا بازارهای مالی محلی که بین بازارهای اروپایی و آمریکایی فعالیت می کنند را در نظر بگیرید، سرعت دستیابی آنها به اطلاعات به شدت کم خواهد شد."

"معاملات مالی با سرعت بسیار بالایی انجام می شوند و اگر در کسب اطلاعات تاخیر رخ دهد، زمانی که معامله نهایی شود درواقع شرایط [سود دهی] بازار شرایطی نیست که در زمان تصمیم به انجام معامله وجود داشته است."

هنوز دلیل اصلی قطع کابل های ارتباطی مشخص نیست هر چند پیش از وقوع اشکال، لرزه شناسان تحولاتی را در اطراف مالت گزارش کردند.

شرکت مخابرات فرانسه (France Telecom) با صادر کردن بیانیه ای اعلام کرد: "دلیل قطع ارتباط که در منطقه مدیترانه بین سیسیل و تونس و در کابل ارتباطی سیسیل به مصر رخ داده، هنوز مشخص نیست."

این شرکت فرانسوی هرچند از ارسال یک کشتی امداد برای تعمیر آسیب وارد شده خبر داد اما اعلام کرد تعمیر کامل خط احتمالا تا 31 دسامبر طول خواهد کشید.

بیشترین میزان آسیب به چهار خط زیردریایی که از دریای مدیترانه و از طریق کانال سوئز عبور می کنند وارد شده است.

به نظر می رسد 65 درصد میزان ترافیک اطلاعات به هند متوقف شده است و خطوط ارتباطی به سنگاپور، مالزی، عربستان سعودی، مصر تایوان و پاکستان همگی متحمل آسیب هایی شده اند.

اوایل سال میلادی جاری نیز در همین منطقه و در نزدیکی سواحل مصر دو خط ارتباطی قطع شده بودند.

با این حال آقای رایت گفت: "در حال حاضر سه خط از چهار خط ارتباطی قطع شده و اگر خط چهارم قطع شود ارتباط با کل خاورمیانه قطع خواهد شد."

"این سه خط 90 درصد بار ترافیک به خاورمیانه را حمل می کنند و ما شاهد کاهش شدید کیفیت ارتباط با اینترنت و قطعی تماس های تلفنی بین المللی در این منطقه خواهیم بود."

این کارشناس افزود: "یک بار قطع هر خط اصلی در سال امری طبیعی محسوب می شود اما اینکه یک کابل دو بار در یک سال دچار مشکل شود، جای نگرانی جدی دارد."