'جهش ژنتیکی' دلیل نارسایی قلبی در شبه قاره هند

هند

پژوهشگران بریتانیایی می گویند تحقیقات آن ها نشان می دهد که ده ها میلیون نفر از مردم شبه قاره هند به دلیل یک جهش ژنتیکی در معرض ابتلا به نارسایی قلبی قرار دارند.

شبه قاره هند در جنوب آسیا شامل چند کشور از جمله هند، پاکستان و سریلانکا می شود.

محققان موسسه ولکام تراست سانگر می گویند جدیدترین تحقیقات آن ها نشان می دهد که دست کم 4 درصد از مردم در شبه قاره هند یعنی حدود 60 میلیون نفر با جهش ژنتیکی یاد شده روبرو هستند.

این دانشمندان می گویند به ندرت می توان ژنی مشاهده کرد که در یک مقیاس گسترده و به طور شدید بر افراد تاثیر داشته باشد.

آن ها می گویند تعداد دفعات جهش ژن یاد شده کهMYBPC3 نام دارد، در کشورهای هند، پاکستان و سریلانکا تقریبا یکسان است.

محققان به این نتیجه رسیده اند که جهش ژنMYBPC3 به ماهیچه قلب به ویژه در افراد میان سال و مسن صدمه وارد می کند و احتمال بروز نارسایی قلبی در این گروه سنی را به 90 درصد افزایش می دهد.

به گفته دانشمندان، بدن افراد جوان تر عمدتا قادر است که ژن جهش یافته شده را خنثی و دفع کند، اما از آن جایی که مکانیزم دفاعی در برابر این ژن در بدن افراد میان سال ضعیف است، ژن یاد شده قادر به جهش و در نتیجه موجب صدمه دیدن دیواره قلب می شود.

کریس تایلر اسمیت، از مسوولان موسسه ولکام تراست سانگر، می گوید امکان این وجود دارد که با انجام آزمایش هایی در زمان کودکی این ژن را در بدن انسان مورد شناسایی کرد.

نارسایی قلبی یک از دلایل عمده مرگ افراد در جهان به حساب می آید و در سال های اخیر در منطقه شبه قاره هند افزایش یافته است.

بر اساس یک برآورد، تا سال 2010 میلادی حدود 60 درصد از نارسایی های قلبی در جهان در هند اتفاق خواهد افتاد.