مکینتاش ۲۵ ساله شد

Image caption مکینتاش قیمتی پایینتر از محصولات پیشین اپل داشت و چند سال بازار کامپیوتر را از آی بی ام ربود

25 سال از عمر مکینتاش، اولین کامپیوتری که با نام "اپل" به بازار عرضه شد، گذشت.

این دستگاه اولین بار در روز 24 ژانویه 1984 به فروش رسید و فعالیت خط تولیدی را آغاز کرد که تا سالها، پیش از ایجاد آی فون و آی پاد، محصولی بود که اپل با آن شناخته می شد.

همچنین مکینتاش باعث شد ترکیب محیط گرافیکی (برای دسترسی به برنامه ها و قابلیت های مختلف کامپیوتر) و ماوس امروزه به پدیده هایی تبدیل شود که تنها غیبت آنها جلب توجه کند.

این کامپیوتر با یک آگهی گرانقیمت که توسط ریدلی اسکات، کارگردان سرشناس هالیوود ساخته شده بود در روز 22 ژانویه 1984 و در جریان مسابقه فینال فصل فوتبال آمریکایی به مردم آمریکا معرفی شد.

طرح ساخت مکینتاش توسط جف رسکین، اسطوره کامپیوتر سازی محقق شد؛ دستگاه اولیه صفحه تصویری 9 اینچی و جعبه ای عمودی به رنگ نخودی، 128 کیلوبایت حافظه، دستگاه خواننده دیسک فلاپی و صفحه کلید و ماوسی تک کلیدی داشت و قیمتی معادل 2495 دلار برای آن تعیین شده بود.

اپل پیش از تولید مکینتاش هم کامپیوترهایی ساخته بود که از محیطی گرافیکی برای اجرای برنامه ها بهره می بردند (همانند اپل لیزا - Lisa) اما قیمت آن دستگاه بسیار بیشتر از مکینتاش بود.

هر چند مایکروسافت سیستم عامل MSDOS را در سال 1981 به بازار عرضه کرد اما ارائه نسخه گرافیکی سیستم عامل این شرکت (مایکروسافت ویندوز) تا یک سال پس از ارائه مکینتاش محقق نشد.

با این وجود این سیستم عامل مایکوسافت هم تا سال 1990 و فروش ویندوز سری 3 مورد اقبال عمومی قرار نگرفت.

مکینتاش به دستگاهی پرطرفدار تبدیل شد و به مدت چندین سال بازار کامپیوترهای رومیزی را از شرکت آی بی ام ربود.

گفته می شود عنوان مکینتاش از یک گونه سیب مورد علاقه آقای رسکین به همین نام گرفته شد، اما شکل کلمه برای اجتناب از بروز دعواهای حقوقی از McIntosh به Macintosh تغییر کرد.

در اولین سری ساخته شده از مکینتاش امضاء های تیم طراح در داخل جعبه دستگاه حک شده است و پس از به بازار آمدن سری های بعدی، سری اولیه به نام 128K تغییر نام یافت.

Image caption اپل با iMac حداقل بخشی از نام مکینتاش را دوباره زنده کرد

شرکت اپل کماکان حق استفاده از نام اپل را برای بسیاری از محصولات خود محفوظ داشته است و نام کوتاه شده آن در سال 1998 و با ساخت iMac دوباره استفاده شد.

جیسون فیتزپاتریک از مرکز تاریخ کامپیوتر در هاورویل می گوید اکنون یافتن یک مکینتاش 25 ساله که هنوز کار کند دشوار است.

او دلیل این مسئله را بروز پدیده ای موسوم به "bit rot" دانست که در اثر آن تراشه های حافظه درون کامپیوتر به تدریج دچار فساد می شوند و عملا امکان عملکرد را از دست می دهند.

با این حال و حتی اگر اکنون امکان یافتن یک دستگاه مکینتاش نو وجود می داشت، استفاده از ان ساده نبود؛ از جمله هارد دیسک خارجی که برای نسخه های بعدی مکینتاش عرضه شد را حتما می بایست در سمت چپ کامپیوتر قرار داد تا امواج الکترومغناطیس ایجاد شده توسط منبع تغذیه آن در عملکرد هارد دیسک اختلال ایجاد نکند.

همچنین فقدان هارد دیسک به این معنی بود که همه چیز بر روی فلاپی ضبط می شد و رد و بدل کردن فلاپی امری رایج بود.

با این وجود بسیاری خاطراتی فراموش نشدنی از زمانی که با نسخه اولیه مکینتاش گذرانده اند دارند.

مطالب مرتبط