کشف راهی بالقوه برای مسدود کردن لخته خون

پلاکت
Image caption پلاکت ها برای تشکیل لخته خون حالت چسبناک پیدا می کنند

دانشمندان راهی بالقوه برای جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها که می تواند عامل حمله قلبی باشد یافته اند.

آنها بر این باورند که این کشف می تواند به ایجاد راه های بهتر جلوگیری از حمله قلبی و معالجه آن کمک کند.

راز این شیوه در زدودن یک پروتئین خاص - به نام "پی کی سی آلفا" - از سلول های پلاکت که نقشی کلیدی در تشکیل لخته خون دارند نهفته است.

نتایج این مطالعه در دانشگاه بریستول که روی موش انجام شد در "نشریه تحقیقات کلینیکی" منتشر شده است.

لخته خون وظیفه ای بسیار مهم در بدن بازی می کند و مانع از دست رفتن خون از زخم ها می شود.

با این حال تشکیل لخته خون در سرخرگ های صدمه دیده ای که قلب را تغذیه می کند می تواند مهلک باشد و سالانه باعث حمله قلبی در 146 هزار نفر در بریتانیا می شود.

داروهای فعلی ضدلخته مانند آسپیرین خطر حمله قلبی را کم می کند - اما در برخی افراد می تواند باعث خونریزی شدید و خطرناک داخلی شود.

پلاکت ها سلول های کوچکی در خون هستند که وقتی رگ آسیب دید آن را حس کرده، به سرعت چسبناک شده و روکشی محافظ روی ناحیه آسیب دیده تشکیل می دهند.

در بیماری که دچار مشکل قلبی است، پلاک های چربی در جداره های سرخرگ هایی که قلب را تغذیه می کند جمع می شود.

اگر سرخرگ پاره شود، پلاکت ها در محل صدمه دیده توده می شوند که می تواند رگ را مسدود کرده و باعث حمله قلبی شود.

الستر پول محقق اصلی در این مطالعه گفت: "ما کشف کرده ایم که یک پروتئین به نام 'پی کی سی آلفا' از کنترل کنندگان اصلی چسبناک بودن پلاکت هاست و اگر این پروتئین را برداریم، لخته های خطرناک خون تشکیل نمی شوند."

"نکته دیگر که همین اندازه مهم و شگفت انگیز است اینکه ما همچنین دریافتیم که به نظر نمی رسد غیبت پی کی سی آلفا ساز و کار عالی مهار خونریزی را مختل کند، درحالی که داروهای ضدلخته چنین می کنند."

او افزود: "هنوز زود است که داروهای خنثی کننده پی کی سی آلفا وارد بازار شود اما ما از اینکه گامی در جهت صحیح به سوی ساختن یک خانواده تازه از داروهای ضدلخته و بالقوه مفید برای بیماران قلبی برداشته ایم ذوق زده هستیم."

مطالب مرتبط