تاثیر استاتین در جلوگیری از سکته قلبی و مغزی

استاتین
Image caption استاتین موجب کاهش میزان کلسترول می شود

تا کنون داروهای حاوی استاتین فقط برای پائین آوردن کلسترول بیمارانی که میزان کلسترول خونشان بیش از حد طبیعی است و یا دچار بیماری های قلبی اند تجویز می شد.

بالا بودن میزان کلسترول می تواند موجب بیماری های قلبی و سکته قلبی یا مغزی شود.

ولی نتیجه تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته نشان می دهد که حتی افراد سالم نیز با مصرف استاتین می توانند خطر ابتلا به بیماری ها و سکته قلبی را تا حدود 50 درصد کاهش دهند.

پرفسور راجر بویل مدیر ملی مرکز بیماری های قلبی و سکته در بریتانیا، می گوید با این نتیجه گیری، دولت بریتانیا باید اکنون به این مسئله رسیدگی کند که آیا برای کسانی هم که هیچ نشانی از بیماری ندارند، داروهای حاوی استاتین تجویز شود یا نه.

پرفسور بویل می گوید افزایش تعداد کسانی که از استاتین استفاده می کنند می تواند هر سال جان هزاران نفر را نجات دهد.

در حال حاضر داروهای حاوی استاتین برای کسانی تجویز می شود که دارای بیماری های قلبی هستند. تعداد این بیماران در انگلستان و ولز، به 4 میلیون نفر می رسد.

با تعمیم استفاده از این داروها، تعداد مصرف کنندگان این داروها به دست کم 7 میلیون نفر خواهد رسید.

پرفسور بویل خاطر نشان می سازد که اجرای این برنامه بستگی به این دارد که تا چه اندازه سازمان بهداشت رایگان بریتانیا آمادگی اجرای آن را خواهد داشت و تا چه حد اشخاصی که احساس سلامت می کنند حاضر به استفاده از استاتین برای پیشگیری از بیماری های قلبی خواهند بود.

طبق دستورالعملی که اکنون در بریتانیا اجرا می شود استاتین تنها به کسانی که دارای علایم بالینی بیماری های قلبی هستند و نیز اشخاصی که احتمال دچار شدنشان به این بیماری ها در 10 سال آینده، 20 درصد یا بیشتر است داده می شود.

مطالب مرتبط