هیچوقت برای شروع ورزش دیر نیست

Image caption باغبانی سنگین هم ورزش خوبی محسوب می شود

پژوهشگران سوئدی می گویند حتی اگر تمام عمر ورزش نکرده باشید، می توانید با شروع فعالیت های فیزیکی در میانسالی به اندازه ترک سیگار، باعث افزایش طول عمر خود شوید.

تازه ترین مطالعات محققان سوئدی در دانشگاه آپسالا در مورد 2200 مرد 50 ساله انجام شده است.

آنها به این نتیجه رسیدند که افزایش فعالیت های فیزیکی در افراد بین سنین 50 تا 60 سال، طول عمر را به اندازه افرادی که از سنین جوانی تا میانسالی به طور مداوم ورزش می کرده اند، افزایش می دهد.

کارشناسان بهداشت و سلامت عمومی بر اساس این تحقیقات می گویند برای شروع وزرش هیچوقت دیر نیست.

این گروه تحقیقاتی از داوطلبان که در اوایل دهه هفتاد 50میلادی ساله بودند درباره میزان فعالیتشان پرسید. این مردها سپس به سه گروه تقسیم شدند، میزان فعالیت بالا، میزان فعالیت متوسط و گروهی با فعالیت کم.

افرادی که در گروه اول دسته بندی شدند، هر روز سه ساعت باغبانی یا ورزش سنگین می کردند.

افراد گروهی که "متوسط" نام گرفت، روزی چند ساعت دوچرخه سواری یا پیاده روی می کردند و افراد متعلق به گروه "غیر متحرک" کسانی بودند که بیشتر اوقات فراغت خود را پای تلویزیون می گذراندند.

در سن 60 سالگی دوباره عادات روزانه آنها ارزیابی شد.

آنها به این نتیجه رسیدند که با در نظر گرفتن مقدار نوشیدن مشروبات الکلی، مصرف سیگار و وزن افراد داوطلب، آنهایی که در طی ده سال فعالیت زیادی داشتند به طور متوسط 2.3 سال از گروه غیر فعال و 1.1 سال از گروه متوسط بیشتر عمر کردند.

اما نکته جالب توجه در تحقیقات این است که هرکدام از افراد گروه 'متوسط' و 'غیر فعال' که فعالیت خود را بین سنین 50 تا 60 سالگی بالا بردند نیز طول عمرشان به همان اندازه افزایش یافت.

کارل مایکلسون، پژوهشگری که ریاست تحقیقات را به عهده داشت گفته است که در مورد تاثیر ورزش روی زنان باید مطالعات بیشتری انجام شود اما آنچه مسلم است آن است که باید مردان را حتما تشویق به ورزش کنیم.