لغو محدودیت دولتی تحقیقات سلول های پایه در آمریکا

اوباما
Image caption تصمیم آقای اوباما برای لغو محدودیت های دولتی تحقیقات سلول های پایه بیانگر اختلاف ایدئولوژیک دموکرات ها و محافظه کاران است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه محدودیت هشت ساله به کارگیری بودجه دولتی در تحقیقات سلول های پایه را لغو خواهد کرد.

این اقدام، آخرین اقدام از مجموعه دستورهای صادر شده به وسیله باراک اوباما برای لغو بعضی از تصمیم های دولت جورج بوش است.

آقای اوباما همچنین از موسسات ملی سلامت خواهد خواست طی یک دوره چهار ماهه مقررات اخلاقی و علمی مربوط به انجام تحقیقات سلول های پایه با استفاده از بودجه دولت فدرال را تدوین کند.

به گفته ملودی بارنز، مدیر سیاستگذاری داخلی کاخ سفید، آقای اوباما این تصمیم را در جمع تعدادی از محققان و فعالان تحقیقات سلول های پایه اعلام خواهد کرد.

لغو محدودیت های اعمال شده برای تحقیقات سلول های پایه در آمریکا امید محققان و پزشکان برای پیدا شدن درمان بعضی از بیماری ها مانند آلزایمر، پارکینسون و حتی قطع نخاع را افزایش می دهد.

آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود بارها درباره اهمیت لغو محدودیت های دولتی اعمال شده بر این تحقیقات صحبت کرده بود.

به گفته ملودی بارنز آقای اوباما با لغو محدودیت های دولتی تحقیقات سلول های پایه سعی دارد بار دیگر علوم و فناوری را در مرکز اهداف ملی قرار دهد.

خانم بارنز همچنین گفت لغو محدودیت های علمی اعمال شده به وسیله جورج بوش به ایجاد اشتغال و تقویت امنیت ملی در آمریکا کمک خواهد کرد.

محققان و سیاستمداران لیبرال در آمریکا جورج بوش را به اعمال دیدگاه های سیاسی و دینی در امور علمی مانند تحقیقات سلول های پایه، گرمایش زمین و تنظیم خانواده متهم کرده بودند.

سلول های پایه یا بنیادی سلول های اولیه‌ای هستند که توانائی تمایز به انواع مختلف سلول‌ را دارند و از آنها می‌توان در تولید بافت‌های مختلف در بدن استفاده کرد.

محققان امیدوارند با تحقیق بر روی این سلول ها راه های درمان بیماری های مختلف را پیدا کنند.

به عنوان مثال آنها در پی تولید سلول هایی هستند که با تولید انسولین به بیماران مبتلا به دیابت کمک کنند.

ترمیم سلول های عصبی آسیب دیده در حوادث به وسیله سلول های پایه یکی دیگر از امیدهای محققان برای کمک به افراد فلج است.

در این حال، استحصال سلول های پایه از جنین های چند روزه که به مرگ آنها می انجامد مخالفت های را با این تحقیقات به همراه داشته است.

موافقان این روش تحقیقاتی می گویند جنین های به کار گرفته شده در حقیقت تخمک های بارور شده مازاد درمانگاه های نازایی هستند ولی مخالفان خواستار به کارگیری از روش های دیگر برای به دست آوردن سلول های پایه مانند استحصال این یاخته ها از بند ناف هستند.

مطالب مرتبط