اپل کوچکترین آی پاد را عرضه کرد

Image caption نسل سوم آی پاد شافل بالقوه کوچکترین دستگاه پخش موسیقی جهان محسوب می شود

اپل دستگاه پخش موسیقی جدیدی از مجموعه آی پاد "شافل" را به بازار عرضه کرد.

دستگاه جدید می تواند به 14 زبان مختلف نام هنرمند و نام قطعه ای را که کاربر به آن گوش می کند، برای شنونده بیان کند، که دلیل گنجاندن این توانایی در این دستگاه، فقدان صفحه نمایش بر روی مجموعه آی پاد شافل است.

سیستم گویای نام قطعات همچنین می تواند میزان انرژی باقی مانده در باتری دستگاه را نیز به اطلاع مصرف کننده برساند.

این دستگاه که با 46 میلیمتر طول و هشت میلی متر عرض اندازه ای معادل نصف اندازه نسل قبلی آی پاد شافل را دارا است (کوچکتر از یک باتری قلمی AA)، کوچکترین دستگاه از مجموعه آی پاد و بالقوه کوچکترین دستگاه پخش MP3 جهان محسوب می شود و تنها 10.7 گرم وزن دارد.

همچنین برای اولین بار در مجموعه محصولات آی پاد، کلیدهای کنترل، بجای دستگاه پخش کننده، بر روی سیم گوشی قرار داده شده است.

نسل سوم آی پاد شافل که تنها در رنگ های نقره ای و سیاه عرضه می شود می تواند چهار گیگابایت اطلاعات (معادل هزار قطعه موسیقی) را در حافظه خود نگه دارد.

اولین دستگاه ها از مجموعه آی پاد شافل که ساده ترین مجموعه در میان دستگاه های پخش موسیقی اپل به شمار می روند، اولین بار در سال 2005 به بازار عرضه شدند.

هر چند شرکت اپل جزئیات فروش محصولات خود را اعلام نمی کند اما برخی تحلیلگران میزان فروش دستگاه های آی پاد شافل را در سه ماهه آخر سال 2008، که بطور معمول اوج فروش دستگاه های پخش موسیقی اپل در این زمان رخ می دهد،7.5 میلیون دستگاه اعلام کرده اند.

اپل در این مدت 22.7 میلیون دستگاه آی پاد فروخت که میزان فروش دستگاه های آی پاد را از سال 2001 که فروش این دستگاه ها آغاز شد به 200 میلیون رساند.

مطالب مرتبط