تدابیر جدید برای مبارزه با سرطان گردن رحم

آزمایش
Image caption آزمایش سرطان گردن رحم هر سال جان 4 هزار و 500 زن را در بریتانیا نجات می دهد

دولت بریتانیا سرگرم بررسی پیشنهادی است که به موجب آن سن آزمایش رایگان زنان در ارتباط با سرطان گردن رحم در انگلستان کاهش یافته و شامل زنان و دختران 20 تا 24 سال نیز خواهد شد.

در حال حاضر یک چنین آزمایشی در اسکاتلند، ویلز و ایرلند شمالی برای دختران20 تا 24 سال فراهم است.

در سال 2003، سن آغاز آزمایش سرطان گردن رحم در انگستان 25 سال تعیین شد چون چنین تصور می شد که برای زنان جوان تر، ضرر یک چنین آزمایشی بیشتر از منفعتش است.

ولی مبتلا شدن یک زن 27 ساله انگلیسی به نام جید گودی، به این بیماری سبب شده که توجهات به تلاش بیشتر برای مبارزه با این بیماری جلب شود.

پزشکان می گویند به پایان عمرجید گودی، که به علت شرکت در برنامه های تلویزیونی و تبلیغاتی که در باره او می شود، شهرت زیادی پیدا کرده، چند روزی بیشتر، باقی نمانده است.

پزشکان می گویند پس از مبتلا شدن جید گودی به سرطان گردن رحم تعداد زنانی که برای این آزمایش مراجعه می کنند افزایش یافته است.

از سال 2003، در انگلستان زنان زیر 25 سال از یک چنین آزمایشی معاف شدند چون تعداد مبتلایان به سرطان گردن رحم در این گروه سنی زنان بسیار کم بود و گفته می شد این آزمایش لزومی ندارد.

آن کیم، معاون وزارت بهداشت بریتانیا می گوید اکنون تیمی از کارشناسان تازه ترین شواهد و اطلاعات را بررسی خواهند کرد تا در باره ارائه آزمایش به زنان زیر 25 سال تصمیم بگیرند.

آن کیم می گوید: " آزمایش سرطان گردن رحم هر سال جان 4 هزار و 500 زن را نجات می دهد. ما می خواهیم مطمئن شویم که خدماتی که ما ارائه می دهیم همچنان بهترین برنامه برای سلامت زنان جوان باشد."

پرفسور مایک ریچاردز، مدیرسازمان ملی سرطان، می گوید: "در حال حاضر در انگلستان طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت، آزمایش سرطان گردن رحم از 25 سالگی شروع می شود و پزشکان و متخصصین سرشناس کشور نیز با آن موافقند. ولی باید تمام شواهد و اطلاعات را بررسی کنیم تا زنان جوان اطمینان یابند که هنوز این بهترین روش برای حفظ سلامت آنان است."

به عقیده متخصصین اگر چه سرطان گردن رحم در زنان زیر 30 سال به ندرت دیده می شود ولی یک خطر بالقوه است و تشخیص به موقع و مداوای آن می تواند جان نزدیک به 75 درصد مبتلایان به این بیماری را نجات دهد.

مطالب مرتبط