تظاهرات در جریان کنفرانس آب در ترکیه

Image caption تظاهرکنندگان می گویند که آب برای زنده ماندن است و قابل داد و ستد نیست

پلیس ترکیه با باتوم و آب پاش های فشار قوی با تظاهرکنندگانی که در مقابل محل برگزاری کنفرانس بین المللی آب در استانبول تجمع کرده اند، برخورد و آنها را پراکنده کرده است.

این کنفرانس با هدف حل بحران آب در جهان برگزار شده است.

هزاران نماینده از بیش از صد و پنجاه کشور جهان در این گردهمای شرکت دارند. مجمع جهانی آب روز دوشنبه (16 مارس)، آغاز شد و تا یک هفته ادامه خواهد داشت.

مجمع جهانی آب سیاستمداران، تجار و فعالان محیط زیست را گرد آورده است تا آنها همزمان به موضوع رفع کمبود آب در جهان، که به طور فزاینده ای وخیم تر می شود، و همچنین خطر بالقوه تغییر ماهیت مهاجرت در سطح جهان بپردازند.

تظاهرکنندگان این مجمع را متهم کرده اند که خصوصی سازی منابع آبی جهان را به بهانه نگرانی از شرایط محیط زیست جهان ترویج می کند.

جمعیت جهان در یک قرن گذشته سه برابر شده است و یکی از شرکت کنندگان در این گردهمایی ضمن اشاره به این موضوع گفت: "زمان اسراف در مصرف آب به سر رسیده است."

گردانندگان مجمع امسال گفتند این کنفرانس به دنبال پیدا کردن راه حل های پایدار برای این مشکل فزاینده بوده است.

اما منتقدان می گویند این مجمع بیشتر نمایشگاه تجاری است تا مجمعی علمی، چون در طی آن گردانندگان آن در عین این که از دسترسی به آب به عنوان یک نیاز ابتدایی بشر یاد می کنند، شرکت کنندگان را ترغیب می کنند سد بسازند و منابع آبی کشور خود را خصوصی کنند.

حدود بیست نفر از تظاهرکنندگان توسط پلیس بازداشت شده اند چون سعی داشته اند در اعتراض وارد محل برگزاری مجمع شوند و فریاد بزنند آب برای زنده ماندن است و قابل داد و ستد نیست.

سارا رینزفورد، گزارشگر بی بی سی در استانبول می گوید وقتی تظاهرکنندگان سعی کردند با توسل به زور از سد پلیس عبور کنند، ماموران پلیس با دستگاه آب فشار قوی و باتوم آنها را متفرق کردند.

مطالب مرتبط