وب‌نورد؛ نقشه فکر، روان-یار و تنفس زمین

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر می باشند:

Mind Meister

نمودار نقشه فکری برای همه افرادی که در کارهای خلاقانه مثل تولید فیلم و کتاب و بازی کامپیوتری و موسیقی هستند، آشناست. این نمودار یک روش عالی برای تجسم ایده‌ها است و وقتی چند نفر با هم از آن استفاده کنند، کمک می‌کند تا ایده‌های یکدیگر را سریع‌تر بفهمند.

"مایند مایستر" یک ابزار ساده برای کشیدن نمودار نقشه فکری در اختیارتان می‌گذارد.

فقط کافی است ثبت نام و بعد شروع به کشیدن ایده‌ها کنید و هر چه ایده جدید به فکرتان می‌رسد، به شکل شاخه‌ها و گره‌های جدید به نمودار اضافه کنید.

کار کردن با برنامه، کاملا غریزی است و از صفحه شلوغ و تزئینات زائد خبری نیست.

برای توضیح مفصل‌تر ایده‌ها می‌توانید به گره‌های نمودار یادداشت اضافه کنید یا از "کپی و پیست" (Copy & Paste) برای تکثیر یک گره، روی چند شاخه استفاده کنید.

برای دعوت کردن دیگران برای مشاهده یا همکاری در تکمیل نمودار شما، از دکمه شریک کردن یا Share Map در پایین صفحه، استفاده کنید.

می‌توانید نقشه فکری را با فرمت‌های مختلف ذخیره کنید و برای بقیه بفرستید یا این که با استفاده از دکمه مخصوص این کار، نمودار را چاپ کنید.

Taskbar Shuffle

گاهی تسک‌بار (Taskbar) آنقدر شلوغ و آشفته می‌شود که هیچ چیز را نمی‌توان پیدا کرد.

ابزار "تسک‌بار شافل" به درد افرادی می‌خورد که دوست دارند ظاهر ویندوزشان را دستکاری کنند.

این برنامه فقط روی ویندوز کار می‌کند و می‌توانید آن را از چند جای مختلف مثل "اسنپ فایلز" یا "دانلود دات کام" دانلود کنید.

بعد از نصب، برنامه بی سر و صدا کنار ساعت و در طرف راست می‌نشیند و به راحتی به شما اجازه می‌دهد تا جای دکمه‌های روی Task Bar و System Tray را عوض کنید.

اگر روی شکلک برنامه دبل‌کلیک کنید، می‌توانید تعدادی از تنظیمات اضافه را تغییر بدهید؛ مثلا می‌توانید از اینکه ویندوز چند برنامه را با هم روی یک دکمه بگذارد، جلوگیری کنید.

دانلود و نصب این برنامه بسیار کوتاه است و هنگام اجرا هم حافظه خیلی کمی مصرف می‌کند.

روان-یار

فشار زندگی، کار، تربیت بچه‌ها و مشکلات خانوادگی انسان را از پا در می‌آورد.

در این شرایط است که هر کسی ممکن است دچار ناراحتی‌های روحی مثل اضطراب و یا افسردگی بشود.

"روان-یار" یک کلینیک کامل است؛ سرشار از اطلاعات مفید در مورد همه موضوعات مرتبط با مشکلات روحی.

می‌توانید به بخش آزمون‌های روانشناسی این سایت بزنید و ارزیابی‌های مختلف از خود انجام بدهید.

البته لازم است که قبل از هر چیز ثبت‌نام کنید. اگر به این سایت سر بزنید و مطالب آن را دنبال کنید، آگاهی بیشتری از خودتان پیدا خواهید کرد.

Breathing Earth

این سایت در اصل برای اطلاع‌رسانی در مورد مسایل محیط زیست است و در آن می توانید تجسم کره زمین به صورت یک موجود زنده بسیار بزرگ و در حال تنفس را دید.

در این سایت شما یک شبیه‌سازی خیلی جالب از برخی ابعاد چرخه حیات روی زمین را می‌بینید؛ موضوعاتی مثل نرخ تولد و مرگ، به همراه نمایشی از گاز کربنیکی که در دنیا آزاد می‌شود.

صداهای زنده که به همراه تصاویر پخش می‌شود، این سایت را بسیار دیدنی کرده است.

برای هر کسی دیدن نرخ تولد و مرگ، به این وضوح می‌تواند بسیار غافلگیرکننده باشد. شمارشگری که سمت چپ پایین صفحه قرار دارد، نشان می‌دهد که در برابر مرگ هر نفر، دو نفر متولد می‌شوند و جمعیت به طرز نگران کننده ای در حال افزایش است.

با توجه به حساسیت‌هایی که روی گاز کربنیک پیدا شده، عدد زیر این شمارشگرها هم تا حدودی نگران کننده است.

اگر ماوس را روی یک کشور ببرید، می‌توانید نرخ تولد و مرگ و انتشار گازکربنیک آن کشور را در قسمت پایین صفحه ببینید.

در ضمن کشورهایی که بیشترین نرخ‌ها را دارند، با رنگ روی نقشه مشخص شده اند و با استفاده از راهنمای سمت راست می‌شود آنها را شناسایی کرد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست