اتحادیه اروپا تشکیل بانک مواد ژنتیکی را بررسی می کند

Image caption آنالیز ژن - بانک مواد ژنتیکی ذخیره بزرگی از اطلاعات خواهد بود

دانشمندان امروز در بروکسل گرد آمده اند تا در باره مقررات ذخیره مواد ژنتیکی به دست آمده از شهروندان منطقه اتحادیه اروپا به توافق برسند.

بانک مواد ژنتیکی انسانی در اروپا، انباری خواهد بود برای نگهداری نمونه هایی از خون، بافت و دی ان ای کسانی که در اتحادیه اروپا زندگی می کنند.

هدف از اجرای این طرح، دادن امکان به کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که به نمونه های ژنتیکی انسانی جمع آوری شده در این منطقه دسترسی گسترده داشته باشند. تشکیل این بانک ژنتیکی همچنین باعث می شود که شرکت های دارویی و محققان کشورهای عضو نیز به این منبع ژنتیکی عظیم دسترسی داشته باشند.

حامیان بانک مواد ژنتیکی انسانی می گویند که ذخیره ای که در این بانک نگهداری خواهد شد به تولید داروهای جدید برای امراضی مانند سرطان سرعت می بخشد.

اما منتقدان این طرح از تاثیری که چنین ذخیره ای بر حریم خصوصی افراد و آزادی فردی خواهد گذاشت، ابراز نگرانی کرده اند. به گفته آنها اتحادیه اروپا برای محفوظ ماندن حقوق اهداکنندگان نمونه های ژنتیکی، قوانین فراگیری را وضع نکرده است.

اروپا پیش از این انبار بزرگی از بافتها و دی ان ای اهدایی داشته است. بانک ژنتیکی که در بریتانیا دائر بوده است یکی از این انبارهاست.

مسئولان بانک مواد ژنتیکی انسانی در بریتانیا قصد دارند نمونه ادرار و خون نیم میلیون شهروند این کشور را انبار کنند.

اکنون اتحادیه اروپا می خواهد که دسترسی به صدها بانک مشابه که در شماری از کشورهای عضو این اتحادیه برپاست در دسترس سراسر منطقه قرار بگیرد.

دانشمندانی که طرفدار این طرح هستند، روز چهارشنبه (25 مارس)، در همایش بروکسل استدلال کردند که امکان مقایسه میلیون ها نمونه ژن، بیماری ها و محیط زندگی افراد در سراسر اتحادیه اروپا باعث می شود که درمان های بهتری برای بیماری هایی چون آلزایمر و سرطان کشف شود.

شرکت های عظیم دارویی از تشکیل بانک اروپایی مواد ژنتیکی انسانی استقبال کرده اند چون به آنها فرصت می دهد داروهای جدید خود را در بخش های مختلفی از جمعیت اروپا آزمایش کنند.

مارتین یول از دانشگاه منچستر انگلستان می گوید: "ما می توانیم به آینده نگاه کنیم و ببینیم که بانک مواد ژنتیکی انسانی باعث شده است برای هر فرد، بسته به ساختار جسمی و محیطی او، درمان و دارویی مخصوص ساخته شده است."

مطالب مرتبط