فضاپیمای سایوز راهی ایستگاه بین المللی فضایی شد

Image caption مرکز فضایی بایکونور یکی از فعال ترین مراکز پرتاب فضاپیما در جهان است

تازه ترین ماموریت فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی امروز آغاز شد.

پرتاب فضاپیمای روسی سایوز از مرکز فضایی بایکونور در قزاقستان صورت گرفته است.

در این سفر فضایی، که "ماموریت نوزده" (Expedition 19)، نامیده شده است، سه نفر شرکت دارند. یکی از آنها فضاگرد آمریکایی چارلز سیمنی است که پیش از این هم یک بار دیگر به ایستگاه بین المللی فضایی سفر کرده بود.

آقای سیمنی، یکی از مقامات شرکت ساخت نرم افزار مایکروسافت که میلیاردر نیز هست، برای این سفر 35 میلیون دلار پرداخته است. او برای سفری که در سال 2007 انجام داد 24 میلیون دلار داده بود.

مسئولان برنامه های فضایی گفته اند که تا اطلاع ثانوی فضاگرد دیگری را به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)، نخواهند فرستاد و در واقع آقای سیمنی تا چند سال آینده آخرین فردی محسوب خواهد شد که توانسته است با پرداخت هزینه ای هنگفت این گونه ماموریت به فضا را انجام دهد.

دو تن از همراهان این فضاگرد، یک فضانورد روس به نام گنادی پادالکا و یک فضانورد آمریکایی به نام مایکل بارات هستند. فرمانده پادالکا و مهندس پرواز بارات در این ماموریت به دیگر فضانوردانی که در ایستگاه فضایی بین المللی مستقر هستند، ملحق می شوند تا برای اولین بار گروهی شش نفره را در این مکان تشکیل دهند.

تاکنون فقط سه فضانورد در این ایستگاه فضایی مستقر می شده اند و دو برابر شدن شمار فضانوردان در این ایستگاه، باعث خواهد شد تحقیقات علمی بیشتری در این مکان انجام بگیرد.

اما این وضعیت همچنین باعث می شود که جای کمتری برای بازدیدکنندگان وجود داشته باشد و به همین دلیل تا اطلاع ثانوی آقای سیمنی آخرین فردی است که به عنوان فضاگرد به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرده است.

چارلز سیمنی در طی سیزده روزی که در ایستگاه فضایی بین المللی مستقر خواهد بود به طرح های تحقیقاتی کمک خواهد کرد و همچنین در پخش زنده تصاویر فضایی از این مکان به مدارس شرکت می کند.

دوستان و اقوم مسافران سویوز، روز پنجشنبه شاهد پرتاب آن به فضا بودند.

بعد از سر رسیدن برنامه شاتل آمریکا در سال 2010، آمریکایی ها برای ماموریت های فضایی خود به ایستگاه فضایی بین المللی به فضاپیمای سویوز روس ها متکی خواهند بود.

مرکز فضایی بایکونور هفت هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در جنوب قزاقزستان واقع شده است.

این مرکز شامل 9 مجتمع پرتاب فضاپیما می شود. این مرکز که در دهه پنجاه میلادی تاسیس شد، تا سال 2050 در اختیار روسیه است. شوروی سابق بایکونور را در اصل برای ساخت و آزمایش انواع مختلف موشک های قاره پیما تاسیس کرده بود و مکانی سری تلقی می شد. شوروی سابق برای مخفی نگه داشتن مکان این مرکز عمدا نام آن را بایکونور، روستایی در شمال قزاقستان گذاشته بود. روستای بایکونور با محل تاسیستات بایکونور صدها کیلومتر فاصله دارد.

بعد از فروپاشی اتحاد شوروی مرکز بایکونور به مالکیت قزاقزستان درآمد اما بعد از توافقی که این جمهوری تازه تاسیس شده با روسیه در دهه نود میلادی داشت، روسیه این مرکز را در ازای 115 میلیون دلار در سال از قزاقستان اجاره کرده است.

بایکونور با این که از تاسیساتی نظامی به غیرنظامی تبدیل شده است همچنان یکی از مشکل ترین مکان هایی است که در قزاقزستان می توان از آن دیدن کرد. دیدن از این مکان بدون کسب مجوز از آژانس فضایی فدرال روسیه امکان پذیر نیست.

مطالب مرتبط