پل یخی عظیم در قطب جنوب شکست

یک پل یخی عظیم که فلاتی از یخ به اندازه جاماییکا را به جزیره ای در قطب جنوب متصل می کرد شکسته است.

دانشمندان معتقدند این حادثه به این معنی است که فلات یخی ویلکینز در آستانه جدا شدن از قطب جنوب و رها شدن در دریا قرار دارد و آن را شاهدی دیگر بر افزایش حرارت کره زمین می دانند.

از دهه 90 میلادی اندازه این فلات در حال کاهش بوده و تنها در سال گذشته 14 درصد از جرم خود را از دست داده است، اما به گفته دانشمندانی که بر روی این منطقه تحقیق می کنند، این اولین باری است که یکی از پل های ارتباطی آن به کل قاره که این فلات را در جای خود نگه می دارد، قطع شده است.

در یک تصویر ماهواره ای که توسط آژانس فضایی اروپا تهیه شده کوه های یخ در دریای اطراف بخش غربی شبه جزیره قطب جنوب دیده شده که به سمت مناطق جنوبی آمریکای جنوبی به حرکت در آمده اند.

دیوید وان، زمین شناسی که در موسسه British Antarctic Survey فعالیت می کند به خبرگزاری رویترز گفت: "نحوه جدا شدن یخ بسیار جالب است. دو روز قبل هیچ شواهدی وجود نداشت که بر اساس آن بتوان چنین رویدادی را پیش بینی کرد."

هرچند جدا شدن این فلات یخی عظیم تاثیری بر سطح آب دریاها نخواهد داشت، اما نگرانی ها درباره تاثیر تغییر شرایط جوی کره زمین بر این نقطه از قطب جنوب را افزایش خواهد داد.

بر اساس شواهد موجود شبه جزیره قطب جنوب که در حاشیه اقیانوس منجمد جنوبی قرار دارد و لبه های آن تا نزدیکی آمریکای جنوبی امتداد دارد، در طی 50 سال گذشته متحمل تبعات افزایش غیرمنتظره درجه حرارت بوده است.

در طی 30 سال گذشته چندین فلات یخی از این شبه قاره جدا شده اند که شش عدد از آنها به طور کامل ذوب شده و از بین رفته اند.

مطالب مرتبط