اجاق مقوایی جایزه اول طرح های 'سبز' را برد

Image caption این اجاق خورشیدی به واسطه قابلیت تولید انبوه و سادگی آن مورد استقبال قرار گرفته است

یک اجاق خورشیدی ارزان قیمت جایزه اول یک مسابقه ارائه طرح های "سبز" را به خود اختصاص داد.

این اجاق که "کیوتو باکس" نام گرفته توسط شرکتی مستقر در کنیا، از مقوا ساخته شده و می توان از آن برای تهیه آب آشامیدنی جوشیده، یا پختن غذا استفاده کرد.

این رقابت توسط موسسه خیریه "مجمع آینده" (Forum for the Future) برگزار شد و مجموع جوایز آن به 75 هزار دلار بالغ شد.

پیتر مدن، مدیرعامل این سازمان خیریه گفت: "کیوتو باکس ظرفیت آن را دارد که زندگی میلیون ها نفر را متحول کند و نمونه یک اختراع قابل تولید در مقیاس بالا و ماندگار محسوب می شود."

این اجاق از دو جعبه مقوایی ساخته شده که درون یکدیگر قرار داده شده اند. برای به حداکثر رساندن میزان جذب انرژی خورشیدی سطح داخلی جعبه داخلی با رنگ سیاه، و سطح داخلی جعبه بیرونی با ورقه آلومینیومی پوشانده شده است.

ظرف حاوی آب یا غذا درون جعبه داخلی قرار داده می شود و پوشاندن روی جعبه با سطحی شفاف که بتواند مانع فرار آب و حرارت شود، دمای داخل آن را تا 80 درجه سانتی گراد بالا می برد.

در حال حاضر منبع انرژی اصلی نزدیک به دو میلیارد نفر در جهان آتش ناشی از سوزاندن چوب است.

کاهش استفاده از چوب به عنوان منبع انرژی نه تنها از فرایند جنگل زدایی کم می کند، بلکه از بروز بیماری های دستگاه تنفس به واسطه استنشاق دود آتش چوب هم می کاهد.

استفاده از انرژی خورشید برای پخت و پز فکر تازه ای نیست اما به اعتقاد جان بومر، بنیانگذار شرکت کیوتو انرژی در کنیا می تواند با دخیل کردن شرکت های مقواسازی، به تولید انبوه این وسیله ساده منجر شود.

از دیگر پروژه هایی که به فینال این رقابت رسیدند می توان به دستگاهی برای کاهش مقاومت آیرودینامیک کامیون ها و ابداع یک کاشی برای سقف که درجه حرارت اتاق های داغ را کاهش می دهد اشاره کرد.