دولت آمریکا میزان تصاعد دی اکسید کربن را تحت نظر می گیرد

دود اگزوز اتومبیل
Image caption دولت بوش دی اکسید کربن را جزو مواد خطرناک ارزیابی نمی کرد

دولت آمریکا دی اکسید کربن و پنج گاز دیگر گلخانه ای را به عنوان موادی که می تواند سلامت و بهزیستی انسان را به خطر اندازند شناسایی کرده و می گوید قصد دارد میزان تصاعد دی اکسید کربن را تحت کنترل قرار خواهد داد.

سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا (ای پی اِی) این تصمیم را پس از مرور شواهد علمی اعلام کرد.

این تصمیم چرخشی عمده نسبت به دوران جورج بوش است، زیرا سازمان محیط زیست در زمان او استدلال کرده بود که نمی تواند دی اکسید کربن را تحت کنترل قرار دهد زیرا این گاز جزو آلاینده ها نیست.

کشورهای درحال توسعه از آمریکا خواسته اند در این زمینه پیشقدم شود.

بسیاری از آنها می گویند برای مهار میزان تصاعد این گازها آمادگی نخواهند داشت مگر آنکه آمریکا نشان دهد مایل به کاهش جدی این گازهاست.

سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا اکنون به این نتیجه رسیده است که سطح فعلی گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن در هوا خطری برای سلامت مردم آمریکاست و باید به طور جدی برای کاهش آن ها تلاش شود.

لیسا جکسون، مدیر سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: "این یافته تایید می کند که آلودگی ناشی از گازهای گلخانه ای اکنون یک مشکل جدی است و برای نسل های آینده هم خواهد بود."

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا کاهش گازهای گلخانه ای و مبارزه با پدیده گرمایش زمین را یکی از برنامه های مهم دولت خود اعلام کرده بود.

تصمیم تازه "ای پی اِی" فقط جنبه نمادین ندارد بلکه دولت فدرال در واشنگتن را در عمل موظف به کاهش اجباری گازهایی آلاینده جو زمین می کند.

دولت جورج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا، با اجباری شدن تدابیر کاهش گازهای گلخانه ای چه در آمریکا مخالفت می کرد.

گروه های طرفدار محیط زیست از تصمیم روز جمعه سازمان حفاظت از محیط زیست استقبال کرده اند.

با این همه کمپانی های خودروسازی و دیگر شرکت های فعال در صنایع سنگین آمریکا نگران پیامدهای ضوابط احتمالی فدرال برای کاهش گازهای گلخانه ای هستند.

این شرکت ها می گویند اجرای چنین ضوابط و مقرراتی در عمل به معنای افزایش هزینه و در نتیجه کاهش سود آنها خواهد بود.

رییس جمهوری آمریکا تاکید دارد برنامه دولتش برای کاهش چنین گازهایی فرصت های شغلی جدیدی برای مردم فراهم خواهد کرد و لزوما با منافع مالی بخش خصوصی مغایرتی ندارد.

او همچنین مبارزه با گرم شدن زمین و گازهای مسبب آن را وظیفه اخلاقی آمریکا می داند، به خصوص که آمریکا در کنار چین، بزرگ ترین تولید کننده این گازها در جهان است.