'درجه هشدار' شیوع آنفلوآنزای خوکی افزایش یافت

کیجی فوکودا معاون سازمان بهداشت جهانی
Image caption سازمان بهداشت جهانی خطر انتشار آنفلوآنزای خوکی را جدی دانسته است

سازمان بهداشت جهانی درجه هشدار در مورد همه گیری آنفلوآنزای خوکی را افزایش داده وشماری از کشورها تدابیر ویژه ای را برای مقابله با شیوع این بیماری به اجرا گذاشته اند.

در پی انتشار آمار جدید تلفات آنفلوآنزای خوکی در مکزیک و گزارش هایی حاکی از مشاهده مواردی از ابتلای به آن در چند کشور دیگر، دفتر سازمان بهداشت جهانی در ژنو، سوئیس، پس از مشورت با متخصصان تصمیم گفته است تا درجه هشدار در مورد احتمال شیوع این بیماری در سطح جهانی را از "درجه 3" به "درجه 4" افزایش دهد.

جدول مورد استفاده سازمان بهداشت جهانی خطر گسترده بیماری های واگیردار در سطح جهانی را از 1 تا 6 درجه بندی کرده است که هشدار درجه 6 به معنی قابلیت انتقال سریع عامل یک بیماری و انتشار آن در دست کم دو منطقه در جهان است.

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی دریافت گزارش هایی از موارد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی در شماری از کشورهای جهان را نگران کننده خوانده و گفته است که این گزارش ها لزوم اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از فراگیر شدن این بیماری در سطح جهانی را یادآور می شود.

به گفته این سخنگو، با توجه به اینکه در هر زمان، تا نیم میلیون نفر در حال سفر هوایی هستند، زمینه مساعدی برای انتقال عامل آنفلوآنزای خوکی به نقاط مختلف جهان وجود دارد.

پیشتر مقامات بهداشتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شهروندان خود توصیه کرده بودند تا به منظور جلوگیری از ابتلای به آنفلوآنزای خوکی،در حال حاضر برنامه مسافرت خود را به مکزیک و بخش هایی از ایالات متحده، به خصوص نواحی هم مرز مکزیک، به تعویق اندازند.

Image caption بیشتر موارد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی از مکزیک گزارش شده است

روز دوشنبه، منابع بهداشتی مکزیک اعلام کردند که شمار قربانیان آنفلوآنزای خوکی در آن کشور به مرز یکصد و پنجاه نفر ر رسیده و تا کنون بیش از یکهزار و ششصد نفر نیز به ظن ابتلای به این بیماری تحت درمان قرار گرفته اند.

ایالات متحده نیز از تشخیص دست کم پنجاه مورد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی خبر داده اما گفته است که تا کنون این بیماری تلفاتی در این کشور نداشته است.

در عین حال، مقامات بهداشتی آمریکا گفته اند که در حال حاضر خطر بروز همه گیری در آمریکا وجود ندارد و توصیه اتحادیه اروپا در مورد خودداری از سفر به ایالات متحده را مبالغه آمیز و غیر ضروری توصیف کرده اند و باراک اوباما، رئیس جمهوری، گفته است که خطر انتشار آنفلوآنزای خوکی "نگران کننده" است اما نباید باعث اضطراب عمومی شود.

مبتلایان در کشورهای دیگر

تا کنون تعدادی از کشورها مواردی از ابتلای به آنفلوآنزای خوکی یا مشاهده عوارض شبیه به آن را گزارش کرده اند که به نظر می رسد اکثر مبتلایان از کسانی بوده اند که اخیرا به مکزیک سفر کرده یا با چنین افرادی در تماس بوده اند.

در بریتانیا، مقامات بهداشتی وجود دو مورد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی در شهر گلاسگو را تایید کرده و گفته اند که این دو بیمار، که اخیرا از مکزیک بازگشته اند، در یکی از بیمارستان های شهر در قرنطینه قرار گرفته اند اما نمی توان ابتلای هفت تن دیگر را که با این دو در تماس بوده اند تایید کرد.

Image caption تدابیر ویژه ای در تعدادی از فرودگاههای جهان به اجرا در آمده است

وزیر بهداری بریتانیا گفته است که این کشور برای مقابله با شیوع احتمالی آنفلوآنزای خوکی آمادگی لازم را دارد و ذخایر داروی ضد ویروسی موسوم به تامیفلو به ارزش پانصد میلیون پوند برای درمان مبتلایان احتمالی در دسترس است.

کشور زلاند نو نیز اعلام کرده که سیزده دانش آموز را که پس از بازگشت از سفر مکزیک با عوارضی شبیه آنفلوآنزای خوکی به مراکز درمانی مراجعه کردند، همراه با والدین و آموزگاران آنان در محلی خاص زیر نظر گرفته است.

در آلمان، اقداماتی برای معاینه مسافران مظنون به ابتلای به آنفلوآنزای خوکی در فرودگاه بین المللی فرانکفورت به اجرا گذاشته شده و فرانسه نیز تدابیر مشابهی را در فرودگاه شارل دوگل اتخاذ کرده است.

کشورهای شرق آسیا، که مراکز اصلی بروز بیماری های سارس و آنفلوآنزای مرغی در سال های اخیر بوده اند، به خصوص در مورد شیوع آنفلوآنزای خوکی احساس نگرانی می کنند وهشدارهای سازمان بهداشت جهانی را به دقت مورد توجه قرار داده اند.

سنگاپور، تایلند، ژاپن و فیلیپین با استفاده از دماسنج های مخصوص، مسافرانی را که از منطقه آمریکای شمالی به این کشورها وارد می شوند تحت معاینه قرار می دهند و کره جنوبی و اندونزی نیز گفته اند همین شیوه را به کار خواهند گرفت.

هنگ کنگ و تایوان، همراه با روسیه، اعلام کرده اند که مسافران بازگشتی از مناطق آلوده را در قرنطینه قرار می دهند و دولت چین نیز از کسانی که ظرف دو هفته اخیر دارای عوارض بیماری آنفلوآنزا بوده اند خواسته خود را به مراکز درمانی معرفی کنند.

در عین حال، برخی از کارشناسان گفته اند که توجه به کسانی که نشانه های آنفلوآنزای خوکی را نشان می دهند چندان فایده ای در جلوگیری از شیوع این بیماری ندارد زیرا این عوارض آنفلونزای خوکی مدتی پس از ورود ویروس عامل بیماری به بدن شخص مبتلا، قابل مشاهده و تشخیص است.

مطالب مرتبط