آنفلوآنزای خوکی در کشورهای بیشتری ظاهر شد

رستورانها در پایتخت مکزیک می بندند
Image caption دستور بسته شدن رستوران های پایتخت مکزیک صادر شده است

همزمان با اخطار سازمان ملل دایر بر اینکه توانایی مهار آنفلوآنزای بالقوه مرگبار خوکی را ندارد، موارد تازه این بیماری در کشورهای دوری چون زلاندنو و اسرائیل ظاهر شده است.

از سوی دیگر مقام های دولت ایران می گویند که تاکنون هیچ موردی از این بیماری را در کشور مشاهده نکرده اند.

مقام های آمریکا، کانادا، اسپانیا و بریتانیا قبلا بروز این بیماری را در کشورهای خود تایید کرده بودند اما تاکنون این ویروس در خارج از مکزیک باعث مرگ بیماران نشده است، کشوری که ابتدا در آن ظاهر شد.

مکزیک اکنون با افزایش آمار قربانیان می گوید 152 نفر در اثر آن در گذشته اند و 1614 فرد که ظن آن می رود به این ویروس مبتلا باشند تحت نظر هستند.

مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک، در تلاشی برای جلوگیری از گسترش ویروس آنفلوآنزای خوکی رستوران ها و کافه ها را از سرو کردن هرگونه غذا منع کرده و تنها به آنها اجازه می دهد غذا را برای بردن بفروشند.

مدارس سراسر مکزیک بسته شده و تجمعات عمومی محدود شده است.

بازرسان سازمان ملل قرار است درباره گزارش هایی که می گوید مزارع خوکداری ممکن است عامل گسترش ویروس بوده باشند تحقیق کنند.

سازمان بهداشت جهانی، وابسته به سازمان ملل، تایید کرده است که این ویروس از انسان به انسان سرایت کرده است.

دکتر کیجی فوکودا مدیر سازمان بهداشت جهانی گفت تبدیل وضعیت فعلی به یک اپیدمی جهانی - پاندمی - غیر قابل اجتناب نیست اما کشورها باید "از این فرصت استفاده کنند و آماده شوند."

چندین کشور هشدارهایی علیه سفر به مکزیک صادر کرده اند اما سازمان بهداشت جهانی و آندرویا واسیلیو، رئیس امور بهداشتی اتحادیه اروپا، گفته اند که چنین تدابیری در مبارزه با گسترش ویروس چندان موثر نخواهد بود.

گریگوری هارتل، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، گفت که کارشناسان مشغول کار به روی واکسنی برای این بیماری هستند اما گفت که ساخت آن می تواند پنج یا شش ماه طول بکشد.

کارشناسان بهداشتی می گویند که این ویروس از همان خانواده ای می آید که باعث شیوع فصلی آنفلوآنزا در میان انسان ها می شود، اما همچنین شامل مواد ژنتیکی از نمونه هایی از آنفلوآنزا است که اغلب خوک و پرنده ها را آلوده می کند.

افزایش درجه هشدار سازمان ملل

Image caption سازمان بهداشت جهانی خطر انتشار آنفلوآنزای خوکی را جدی دانسته است

تاکنون 64 مورد از این بیماری در آمریکا تایید شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از کنگره خواسته است یک و نیم میلیارد دلار برای کمک جهت اتخاذ تدابیری برای مقابله با شیوع احتمالی اختصاص دهد و آرنولد شوارتزنگر فرماندار ایالت کالیفرنیا در این ارتباط وضعیت اضطراری اعلام کرده است با این حال از مردم خواست نگران نباشند.

مقام های بهداشتی در زلاند نو، اسرائیل، کانادا، بریتانیا و اسپانیا جملگی شمار کوچکی از موارد بروز این بیماری را گزارش داده اند.

اتحادیه اروپا گفت که همچنین بیمارانی در دانمارک، سوئد، یونان، جمهوری چک، آلمان و ایتالیا تحت نظر هستند.

به علاوه افرادی نیز به ظن ابتلا به این بیماری در کشورهای برزیل، گواتمالا، پرو، استرالیا و کره جنوبی نیز تحت انجام آزمایش قرار گرفته اند.

اما کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت ایران به تلویزیون دولتی این کشور گفت: "خوشبختانه در داخل کشور هیچ مشکلی نداشته ایم. با این حال همچنان اوضاع را زیر نظر داریم."

وی گفت که در چند روز گذشته تدابیر نظارتی در برخی فرودگاه ها به اجرا گذاشته شده است و اینکه همکاران او احتمالا روز آینده (چهارشنبه) تدابیری را توصیه خواهند کرد.

برخی از کشورهای آسیا، آمریکای لاتین و اروپا مسافران فرودگاه ها را برای علائم این بیماری تحت نظر قرار داده اند، و بزرگترین شرکت سیاحتی آلمان نیز تورهای خود به مکزیک را معلق کرده است.

کوبا نیز پروازهای خود به مقصد یا از مبداء مکزیک را برای 48 ساعت معلق کرده است.

مقام های فائو (سازمان خوار و بار جهانی) در حال اعزام بازرسانی به مکزیک برای تحقیق درباره این ادعاهاست که مزارع صنعتی پرورش خوک در این کشور سرمنشا بروز این بیماری در میان انسان هاست.

سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه پس از این نتیجه گیری که ویروس مزبور میان انسان ها منتقل می شود، درجه هشدار اپیدمی جهانی را به چهار افزایش داد که تنها دو درجه پایین تر از زمانی است که یک اپیدمی کامل جهانی بروز کرده باشد.

درجات پنج و شش برای زمانی است که آلودگی میان انسان ها به شدت گسترش یافته باشد.

مطالب مرتبط