وزارت بهداشت ایران: از سفر به آمریکا و اروپا خودداری کنید

سایت وزارت بهداشت
Image caption توصیه های وزارت بهداشت شامل خودداری از سفرهای غیر ضروری است

وزارت بهداشت ایران در مورد نحوه جلوگیری از انتشار بیماری آنفلوآنزای خوکی اطلاعیه ای شامل هشدار در مورد سفرهای خارجی صادر کرده است.

با انتشار گزارش هایی از مشاهده موارد ابتلای به بیماری آنفلوآنزای خوکی در شماری از کشورهای جهان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی، در اطلاعیه خود ضمن برخی توصیه های بهداشتی، از ایرانیان داخل کشور خواسته است تا حد امکان از سفر های غیر ضرور به کشورهای قاره آمریکا و اروپا خودداری کنند.

در اطلاعیه وزارت بهداشت آمده است که "در حال حاضر هیچ موردی در کشور ما و قاره آسیا مشاهده نشده" و شیوع آن منحصر به دو قاره آمریکا و اروپا بوده است.

وزارت بهداشت افزوده است که در مکاتبه با سازمان گردشگری ایران، از این سازمان خواسته است تا به مسافران عازم مکزیک و قاره آمریکا هشدارهای لازم در جهت پیشگری از آنفلوآنزای خوکی داده شود.

این اطلاعیه اعلام می کند در فرودگاه های بین المللی ایران نیز لازم است افراد مشکوک به ابتلای به این بیماری به بهداری فرودگاه مراجعه کنند اما در این مورد توضیح نمی دهد که آیا این افراد باید به تشخیص خود در این مورد اقدام کنند یا تمهیداتی برای شناسایی و ارجاع آنان پیش بینی شده است.

Image caption نخستین موارد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی از مکزیک گزارش شد

وزارت بهداشت با ذکر سابقه شیوع این بیماری و تلفات آن تا کنون، برخی نکات بهداشتی را که رعایت آنها برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزای خوکی لازم است یادآور می شود.

این نکات شامل شستن دست ها، استفاده از دستمال هنگام سرفه و عطسه و خودداری از تماس نزدیک با مبتلایان است.

تا کنون به استثنای اسرائیل، موارد تایید شده ابتلای به آنفلوآنزای خوکی منحصر به چند کشور در قاره های آمریکا و اروپا بوده هرچند گزارش هایی از مشاهده موارد مشکوک در کره جنوبی و آفریقای جنوبی نیز مخابره شده است.

هشدار جهانی

در همانحال، شماری از کشورهای جهان، از جمله کشورهای شرق آسیا که در سال های اخیر با شیوع آنفلوآنزای مرغی دست به گریبان بوده اند، اقدامات ویژه ای را برای جلوگیری از انتشار آنفلوآنزای خوکی به اجرا گذاشته اند.

این بیماری ظاهرا از چند هفته پیش چند نفر را در مکزیک مبتلا کرده بود اما در خلال یک هفته اخیر، این کشور گزارش هایی از تلفات ناشی از این بیماری را انتشار داده است.

Image caption دولت مکزیک اقدامات اضطراری مقابله با گسترش بیماری را به اجرا گذاشته است

تا روز چهارشنبه، تنها تلفات آنفلوآنزای خوکی از مکزیک گزارش شده بود اما با انتشار خبرهایی در تایید ابتلای به آن در چند کشور دیگر و یک مورد مرگ در اثر این بیماری در ایالات متحده، نگرانی در مورد همه گیر شدن آنفلوآنزای خوکی در سطح جهان شدت گرفت.

در نتیجه، سازمان بهداشت جهانی "درجه هشدار" بین المللی در مورد انتشار این بیماری را به درجه پنج افزایش داد که حاکی از سرایت آن از انسان به انسان و تلفات ناشی از آن در دست کم دو منطقه جغرافیایی جهان است.

جدول سازمان بهداشت جهانی برای طبقه بندی احتمال همه گیری جهانی بیماری های واگیردار شامل شش درجه است که درجه ششم به معنی لزوم دست زدن به اقدامات اضطراری در تمامی کشورها برای مقابله با شیوع بیماری است.

به دلیل تشابه عوارض آنفلوآنزای خوکی با انواع دیگر آنفلوآنزا، تشخصیص قطعی ابتلا و تلفات ناشی از این بیماری مستلزم تایید آزمایشگاهی است و به همین دلیل نیز در روزهای اخیر، آمار متفاوتی از شمار مبتلایان و مرگ و میر این عارضه انتشار یافته است.

آمار مبتلایان و تلفات آنفلوآنزای خوکی تا شامگاه گذشته به این شرح بوده است: مکزیک 159 مورد مرگ مشکوک و 8 مورد مرگ تایید شده، ایالات متحده 91 مورد ابتلا و یک مورد مرگ تایید شده، کانادا 13 مورد، بریتانیا 5 مورد، آلمان و زلاند نو هر کدام 3 مورد، اسرائیل 2 مورد و اتریش یک مورد ابتلای تایید شده و اسپانیا 10 مورد تایید شده که در یک مورد، فرد مبتلا به مکزیک سفر نکرده بود.

مکزیک نخستین کشوری است که شیوع آنفلوآنزای خوکی و مرگ و میر ناشی از آن را گزارش کرد و از روز گذشته، مقامات این کشور به منظور مقابله با گسترش این بیماری، برخی اقدامات اضطراری از جمله توقف نسبی فعالیت اماکن غیر ضروری از اول تا پنجم ماه مه جاری را به اجرا گذاشته اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست