راه اندازی بخش قرنطینه آنفلوآنزای خوکی در فرودگاههای ایران

وزارت بهداشت و درمان
Image caption وزارت بهداشت جزوه هایی منتشر کرده که در آن به پرسش هایی در باره آنفلوآنزای خوکی پاسخ داده شده است

وزارت بهداشت ایران برای کنترل و مقابله با بیماری آنفلوآنزای خوکی بخش قرنطینه در فرودگاهها ایجاد کرده و از مسافران ایرانی خواسته است که از سفرهای غیر ضروری به اروپا و آمریکا خودداری کنند.

محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری مهر گفته است که در این واحدهای قرنطینه "علاوه بر اطلاع رسانی به مسافران، مراقبت های بهداشتی" نیز ارائه می شود.

به گفته آقای گویا، واحدهای مراقبت مرزی که در فرودگاهها تشکیل شده با سه گروه روبرو هستند. گروه اول کسانی هستند که علائمی از بیماری ندارند و فقط به آنها توصیه های بهداشتی ارائه می شود. گروه دوم کسانی هستند که علائمی از بیماری را به صورت خفیف دارند که از آنها نمونه برداری شده و به آنها گفته می شود که تا هفت روز نباید از منزل خارج شوند و اگر بیماری جدی تر شد با مراکز بهداشت تماس بگیرند و گروه سوم هم افرادی هستند که علائم شدید دارند که از همانجا به بیمارستان اعزام می شود و تحت مراقبت و درمان قرار می گیرند.

به گزارش وزارت بهداشت ایران، بیمارستان هایی نیز به منظور بستری کردن بیماران احتمالی مبتلا به این ویروس در نظر گرفته شده است و داروی مورد نیاز نیز در اختیار بیمارستانها و دانشگاه های علوم پزشکی قرار داده شده است.

پیش از این وزارت بهداشت، با صدور اطلاعیه ای ضمن برخی توصیه های بهداشتی، از ایرانیان داخل کشور خواسته بود تا حد امکان از سفر های غیر ضرور به کشورهای قاره آمریکا و اروپا خودداری کنند.

وزارت بهداشت از سازمان گردشگری ایران نیز خواسته است تا به مسافران عازم مکزیک و قاره آمریکا هشدارهای لازم در جهت پیشگری از آنفلوآنزای خوکی داده شود.

وزارت بهداشت با ذکر سابقه شیوع این بیماری و تلفات آن تاکنون، برخی نکات بهداشتی را که رعایت آنها برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزای خوکی لازم است یادآور شده است.

Image caption نخستین موارد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی از مکزیک گزارش شد

این نکات شامل شستن دست ها، استفاده از دستمال هنگام سرفه و عطسه و خودداری از تماس نزدیک با مبتلایان است.

هشدار جهانی

شماری از کشورهای جهان، از جمله کشورهای شرق آسیا که در سال های اخیر با شیوع آنفلوآنزای مرغی دست به گریبان بوده اند، اقدامات ویژه ای را برای جلوگیری از انتشار آنفلوآنزای خوکی به اجرا گذاشته اند.

این بیماری ظاهرا از چند هفته پیش چند نفر را در مکزیک مبتلا کرده بود اما در خلال یک هفته اخیر، این کشور گزارش هایی از تلفات ناشی از این بیماری را انتشار داده است.

بر اساس آخرین گزارشها، دولت مکزیک گفته است تعداد افرادی که در اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزای خوکی مرده اند، ۱۰۱ نفر است. این آمار قبلا ۱۷۶ نفر اعلام شده بود.

روز جمعه در شهر شانگهای چین ابتلای یک مسافر به این بیماری تایید شد. وی از مکزیک وارد شانگهای شده بود.

در هند نیز دست کم یک نفر در بیمارستانی در دهلی در قرنطینه است. وی که از تگزاس برگشته، علائم آنفلوآنزای خوکی را نشان داده است.

در کره جنوبی نیز یک مورد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی تایید شده است.

مقامات هنگ کنگ وضعیت را اضطراری اعلام کرده اند اما از ساکنان هنگ کنگ خواسته اند به روال عادی زندگی ادامه دهند.

تعداد کشورهایی که موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در آنها تأیید شده، اکنون به ۱۴ رسیده است.

سازمان بهداشت جهانی درجه هشدار درباره همه گیری این بیماری را به پنج رسانده است، اما می گوید برنامه فوری برای ارتقاء آن به درجه شش که بالاترین درجه است ندارد.

جدول سازمان بهداشت جهانی برای طبقه بندی احتمال همه گیری جهانی بیماری های واگیردار شامل شش درجه است که درجه ششم به معنی لزوم دست زدن به اقدامات اضطراری در تمامی کشورها برای مقابله با شیوع بیماری است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست