درختان میوه های وحشی با خطر انقراض روبرو هستند

جنگل های قرقیزستان عکس از کریس لودز
Image caption قرقیزستان زیستگاه درختانی است که سیب اهلی از آن آمده است

دانشمندان اخطار داده اند که درختان وحشی میوه دار که درختان میوه پرورشی از آنها سرچشمه می گیرند در خطر انقراض قرار دارند.

محققان فهرستی از گونه های در معرض خطر که در جنگل های آسیای میانه رشد می کنند را منتشر کرده اند.

این درختان میوه که در برابر بیماری ها و تغییرات آب و هوایی مقاومند می توانند از عوامل امنیت غذایی در آینده باشند.

اما به گفته موسسه حفاظت از محیط زیست "اف اف آی" (Fauna & Flora International) در 50 سال گذشته، حدود 90 درصد جنگل های حاوی این درختان نابود شده است.

این فهرست 44 گونه درخت در قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان را در معرض خطر انقراض توصیف می کند.

این گروه بهره برداری بیش از حد و توسعه را از عوامل اصلی تهدید جنگل های منطقه که حاوی بیش از 300 گونه میوه های وحشی همچون سیب، آلو، گیلاس، زردآلو و گردو است می داند.

آنتونیا ایستوود محقق اصلی این مطالعه منطقه مزبور را به عنوان یکی از مراکز منحصر به فرد از لحاظ تنوع زیستی توصیف می کند.

او به بی بی سی گفت: "خیلی از این گونه ها تنها در این ناحیه پیدا می شوند. این منطقه کوهستانی و خشک است بنابراین بسیاری از این گونه ها در برابر هوای سرد و خشکسالی مقاوم هستند."

وی گفت که بخش بزرگی از سبد میوه ها از یک مجموعه محدود ژنتیکی می آید و "با توجه به تهدیدهایی که در اثر بیماری یا تغییرات آب و هوایی متوجه روند تامین مواد غذایی است، ممکن است لازم باشد بار دیگر سراغ این گونه ها (در آسیای میانه) رفته و آنها را در برنامه های پرورش (میوه) جای دهیم."

پرورش میوه

تصور می شود که قزاقستان و قرقیزستان زیستگاه اجدادی درختانی چون سیب سرخ و سیب طلایی باشد.

وزارت کشاورزی آمریکا قبلا سفرهایی اکتشافی به قزاقستان را برای جمع آوری نمونه هایی با هدف گسترش دادن تنوع ژنتیکی سیب های پرورشی ترتیب داده است.

دکتر ایستوود توضیح داد که این نوع نمونه برداری ژنتیکی امکان تلفیق درختان وحشی و اهلی برای خلق انواع تازه که بیشتر در برابر بیماری ها مقاوم هستند را فراهم می کند.

اما او افزود که این کشورها منابع لازم برای حفاظت از این درختان ارزشمند را ندارند.

"اف اف آی" امسال به عنوان بخشی از برنامه "ابتکار عمل داروین" درحال کار با دانشمندان در قرقیزستان برای انجام تحقیقات به روی درختانی است که تهدید می شود. یکی از اهداف این برنامه توسعه شیوهایی برای برداشت بار درختان به گونه ای قابل دوام است.

این سازمان درحال آموزش دادن دانشمندان محلی و مشارکت دادن جوامع بومی در طراحی و مدیریت جنگل هاست.

مطالب مرتبط