شاتل برای تعمیر تلسکوپ هابل راهی فضا شد

شاتل آتلانتیس
Image caption این ماموریت مخاطره آمیز آخرین ماموریت برای تعمیر هابل خواهد بود

شاتل فضایی آتلانتیس برای انجام ماموریتی بلندپروازانه و مخاطره آمیز برای تعمیر تلسکوپ فضایی هابل راهی فضا شده است.

آتلانتیس در ساعت دو بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا از مرکز فضایی کندی به هوا برخاست و در میان ابرها از نظر ناپدید شد.

مدیران این ماموریت یک رشته تعمیرات پیچیده و نصب ابزارهای تازه را برنامه ریزی کرده اند که طی پنج پیاده روی فضایی، هر یک به مدت هفت ساعت، انجام خواهد شد.

در سال های اخیر شماری از ابزارهای علمی تلسکوپ هابل و ژیروسکوپ آن از کار افتاده است که به کار اولین تلسکوپ فضایی جهان لطمه زده است.

اما فضانوردان درصورت پیش آمدن شرایط اضطراری نمی توانند در ایستگاه فضایی پناه بگیرند بنابراین یک شاتل دیگر در حالت آماده باش قرار خواهد داشت تا خدمه را در صورت به خطر افتادن آنها نجات دهد.

اگر همه چیز به خوبی پیش رود هابل، یکی از مهمترین ابزارهای علمی که تاکنون بشر ساخته است، یک نوزایی خارق العاده را تجربه خواهد کرد.

شاتل آتلانتیس پس از رسیدن به مقصد، با کمک بازوی روبوتیک خود هابل را به یک سکوی کاری منتقل خواهد کرد تا فضانوردان در جریان تعمیر به راحتی به داخل شاتل دسترسی داشته باشند.

خدمه شاتل در این ماموریت ابزارهای تازه و روکش های ضدحرارتی را نصب می کنند، دو وسیله را تعمیر می کنند، ژیروسکوپ های تعادلی، باطری ها و یک واحد برای ذخیره و ارسال داده ها به زمین را جایگزین می کنند.

این عملیات طی پنج پیاده روی فضایی انجام خواهد شد و طی آن فضانوردان دوربین سیاره ای 2 و دوربین زاویه باز را بر خواهند داشت تا جا برای دوربین میدان باز 3 (WFC3) فراهم شود.

دبلیو اف سی 3 اولین دوربین "پنکروماتیک" هابل با میدان دیدی وسیع خواهد بود و خواهد توانست تصاویر خارق العاده واضحی در طیف گسترده ای از رنگ ها بردارد.

جان گرانسفلد که سرپرستی پیاده روی های فضایی را به عهده خواهد داشت گفت: "دبلیو اف سی 3 می تواند عکس هایی بگیرد که هر بیننده ای را مبهوت خواهد کرد."

این دوربین به منجمان امکان خواهد داد مطالعات تازه ای به روی انرژی تاریک و ماده تاریک انجام داده و در جستجوی کهکشان های دورافتاده که قبلا خارج از دیدرس هابل بود برآیند.

فضانوردان در این ماموریت وسیله ای به نام "سی او اس" (طیف سنج منشاء کیهانی) نصب خواهند کرد که به محققان کمک خواهد کرد تکامل کهکشان ها، تشکیل سیارات، عناصر لازم برای پیدایش حیات و گاز میان کهکشان ها را بررسی و مطالعه کنند.

پس از تکمیل سرویس هابل، آتلانتیس آن را به ارتفاعی بالاتر منتقل خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که در زمان باقی مانده تا پایان عمرش مغلوب جاذبه زمین نشود.

این پنجمین و آخرین برنامه سرویس هابل است که اصلا قرار بود سال گذشته انجام شود. ناوگان شاتل در سال 2010 بازنشسته خواهد شد بنابراین دیگر ماموریتی برای تعمیر هابل وجود نخواهد داشت.

تلسکوپ فضایی هابل که در سال 1990 راهی فضا شد اکنون یکی از مهمترین ابزارهای علمی در تاریخ نجوم به حساب می آید. این تلسکوپ کمک قابل توجهی به درک ما از سرمنشاء و تکامل جهان کرده است.

از جمله این اولین ابزاری بود که عمر جهان را 13 میلیارد و 700 میلیون سال رقم زد.

هابل همچنین اولین تلسکوپی است که توانست به صورت مستقیم تصاویری از سیاراتی که به دور ستارگانی غیر از خورشید می گردند تهیه کند و ترکیب شیمیایی اتمسفر سیارات ورای منظومه شمسی را تحلیل کند.

مطالب مرتبط