جریمه بی سابقه اینتل در اروپا

شرکت اینتل به دلیل تلاش برای خارج کردن رقبا از بازار جریمه شد

کمیسیون اروپا شرکت اینتل، تولید کننده تراشه های کامپیوتری، را به دلیل تکرار اقدام های ضد رقابتی، بیش از یک میلیارد یورو جریمه کرده است.

پیش از این، کمیسیون اروپا، شرکت مایکروسافت را به دلیل بی توجهی به قوانین ضد انحصار، حدود پانصد میلیون یورو جریمه کرده بود.

یافته های این کمیسیون حاکی از آن است که شرکت اینتل بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ به تولید کنندگان و فروشندگان پول داده تا به جای ریزپردازنده های تولیدی شرکت رقیب یعنی AMD، از تراشه های اینتل استفاده کنند. شرکت اینتل گفته که در مورد حکم صادر شده، تقاضای تجدید نظر خواهد کرد. پاول اوتلینی، مدیرعامل اینتل گفت: "ما معتقدیم که این تصمیم اشتباه است و واقعیت موجود در بازار رقابتی ریزپردازنده ها در آن نادیده گرفته شده. در این میان هیچ زیانی هم به مصرف کننده ها وارد نشده است. ما تقاضای تجدید نظر خواهیم کرد." شرکت AMD که بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ ، سه بار علیه اینتل شکایت کرده بود، از صدور حکم جریمه برای رقیب خود استقبال کرده است.

'نقض مکرر قوانین ضد انحصار'

کمیسیون اروپا می گوید شرکت های سازنده کامپیوتر، مانند ایسر، دل و اچ پی، در صورت فروش انحصاری ریزپردازنده های اینتل، از تخفیف پنهانی این شرکت برخوردار می شدند. نیلی کروئس، یکی از مقام های کمیسیون اروپا می گوید: "شرکت اینتل سال ها به گونه ای رفتار کرده که رقبای خود را از بازار خارج کند و به این ترتیب باعث زیان میلیون ها مصرف کننده اروپایی شده است." به گفته آقای کروئس "نقض مکرر و جدی قوانین ضد انحصار اروپا به هیچ وجه تحمل نمی شود." سال گذشته، اینتل حدود ۸۰ در صد از ریزپردازنده های کامپیوترهای شخصی را تامین کرده، در حالی که سهم شرکت AMD تنها ۱۲ درصد بود است. دفتر مرکزی هر دو شرکت در کالیفرنیا واقع شده است. اینتل ۸۳ هزار و نهصد کارمند در سرتاسر دنیا دارد و ارزش بازار بین المللی آن بیش از ۸۵ میلیارد دلار برآورد شده است. شرکت AMD حدود۱۱ هزار کارمند دارد و ارزش بازار آن حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است.

مطالب مرتبط