شاتل به تلسکوپ فضایی هابل رسید

سرویس هابل - عکس از ناسا
Image caption این آخرین ماموریت برای تعمیر هابل خواهد بود

شاتل فضایی آتلانتیس به تلسکوپ فضایی هابل که در مداری به ارتفاع 560 کیلومتر از سطح زمین می گردد رسیده است.

خدمه شاتل یک رشته مانورهای ظریف را با هدف تنظیم بازوی روبوتیک آتلانتیس برای گرفتن هابل انجام دادند.

اکنون این مرحله با موفقیت انجام شده و هابل به سکوی کار شاتل منتقل شده است.

برخلاف انتظارات که تلسکوپ ممکن است در مقایسه با بازدید قبلی شاتل از آن نخ نماتر به نظر برسد، فضانوردان آن را در وضعیت خوبی یافتند.

این رصدخانه فضایی طی 19 سال فعالیت در مداری کم ارتفاع در معرض حرارت و سرمای شدید و همچنین تشعشعات کیهانی قرار گرفته است.

کنترل کننده های زمینی ناسا در ساعت هفت و 12 دقیقه بعد از ظهر به وقت بریتانیا اعلام کردند که هابل به سلامت بر یک سکوی کاری در بخش بارگیری شاتل جای گرفته است.

در مجموع پنج پیاده روی فضایی برای تعمیر و نوسازی هابل ترتیب داده شده است که از روز پنجشنبه آغاز خواهد شد.

این اولین بار است که فضانوردان از ماه مارس 2002 تاکنون هابل را از نزدیک معاینه می کنند.

شاتل روز دوشنبه از فلوریدا راهی این ماموریت که بلندپروازانه و مخاطره آمیز توصیف می شود شد.

در سال های اخیر شماری از ابزارهای علمی تلسکوپ هابل و ژیروسکوپ آن از کار افتاده است که به کار اولین تلسکوپ فضایی جهان لطمه زده است.

اما فضانوردان درصورت پیش آمدن شرایط اضطراری نمی توانند در ایستگاه فضایی پناه بگیرند بنابراین یک شاتل دیگر در حالت آماده باش قرار خواهد داشت تا خدمه را در صورت به خطر افتادن آنها نجات دهد.

اگر همه چیز به خوبی پیش رود هابل، یکی از مهمترین ابزارهای علمی که تاکنون بشر ساخته است، یک نوزایی خارق العاده را تجربه خواهد کرد.

این پنجمین و آخرین برنامه سرویس هابل است که اصلا قرار بود سال گذشته انجام شود. ناوگان شاتل در سال 2010 بازنشسته خواهد شد بنابراین دیگر ماموریتی برای تعمیر هابل وجود نخواهد داشت.

تلسکوپ فضایی هابل که در سال 1990 راهی فضا شد اکنون یکی از مهمترین ابزارهای علمی در تاریخ نجوم به حساب می آید. این تلسکوپ کمک قابل توجهی به درک ما از سرمنشاء و تکامل جهان کرده است.

از جمله این اولین ابزاری بود که عمر جهان را 13 میلیارد و 700 میلیون سال رقم زد.

هابل همچنین اولین تلسکوپی است که توانست به صورت مستقیم تصاویری از سیاراتی که به دور ستارگانی غیر از خورشید می گردند تهیه کند و ترکیب شیمیایی اتمسفر سیارات ورای منظومه شمسی را تحلیل کند.

مطالب مرتبط