دو تلسکوپ اروپایی سوار آریان راهی فضا شدند

تلسکوپ پلانک

تلسکوپ های اروپایی پلانک و هرشل سوار بر موشک آریان 5 از کورو در گینه فرانسه راهی فضا شده اند.

این تلسکوپ ها برای تعمیق دانش انسان درباره ماهیت کیهان در مدار زمین قرار می گیرند.

موشک آریان در ساعت یک و 12 دقیقه به وقت گرینویچ سکوی پرتاب را ترک کرد.

کنترل کننده های این ماموریت در آلمان پس از جدایی تلسکوپ ها از قطعه بالایی راکت بر فراز اقیانوس هند با آنها تماس برقرار کردند که این باعث آسودگی خاطر شد کلیه کسانی بود که در این پروژه ها دست داشته اند.

مجموع هزینه این دو پروژه یک میلیارد و 900 میلیون یورو است که هرشل و پلانک را به ارزشمندترین محموله ای بدل می کند که بخش علمی آژانس فضایی اروپا (اِسا) تاکنون سوار یک موشک به فضا می فرستد.

صعود از اتمسفر زمین تنها اولین مرحله از یک سفر طولانی برای این ماهواره های نجومی بود.

این دو تلسکوپ دو تا سه ماه آینده را صرف حرکت به سوی موضع نهایی خود در حدود یک و نیم میلیون کیلومتری زمین (فاصله ای دورتر از ماه) خواهند کرد.

آریان یک موشک عالی به حساب می آید اما تلسکوپ ها تقریبا به طور حتمی نیازمند تصحیح مسیر هستند تا اطمینان حاصل شود انتقال آنها به عمق فضا درست انجام شود.

تصحیح مسیر احتمالا روز جمعه انجام خواهد شد تا از اتلاف سوخت جلوگیری شود.

تولد ستارگان

هرشل بزرگترین تلسکوپی است که تاکنون به فضا فرستاده شده است.

آینه اصلی آن به قطر سه متر و نیم یک برابر و نیم آینه تلسکوپ فضایی هابل است.

چنین اندازه ای معمولا هزینه سنگینی از نظر وزن دارد اما آینه هرشل تنها 350 کیلوگرم وزن دارد به این دلیل که از ماده ای به اسم "سیلیکون کارباید" که یک ماده نوین سرامیک است ساخته شده.

این تلسکوپ به نور فروسرخ و امواج نوری با طول موج کمتر از یک میلیمتر حساس است که به آن امکان می دهد ستارگان را در لحظه ای که متولد می شوند از پس گاز و غبار کیهانی ببیند.

این توانایی همچنین به هرشل امکان می دهد عمق کیهان را بنگرد و کهکشان هایی را رصد کند که وقتی جهان از یک پنجم تا نصف حالا قدمت داشت به وجود آمدند. این دوره ای از تاریخ کیهان است که تصور می شود روند تشکیل ستارگان در آن در اوج بود.

پلانک تلسکوپی برای نقشه برداری از کیهان است. این تلسکوپ آسمان را در طول موج های طولانی تر - در طیف مایکروویو میدان الکترومغناطیسی - نقشه برداری می کند.

این رصدخانه بهترین اندازه گیری ها تا به امروز را از آنچه به "زمینه مایکروویو کیهانی" (Cosmic Microwave Background) معروف است انجام خواهد داد.

"سی ام بی" قدیمی ترین نور در جهان است. در هر سو وجود دارد و از دورانی می آید که فقط 380 هزار سال از انفجار بزرگ می گذشت.

مطالب مرتبط