هشدار سازمان ملل متحد درباره افزایش سوانح طبیعی

یک گزارش سازمان ملل متحد هشدار داده است که خطر سوانح طبیعی در جهان در حال افزایش است

این گزارش ارزیابی جهانی از کاهش خطر سوانح طبیعی نام دارد.

بر اساس این گزارش پدیده گرمایش زمین آسیب های وارده به محیط زیست و برنامه های نادرست گسترش مناطق شهری به احتمال زیاد بر زندگی بسیاری از مردم دنیا تاثیر منفی خواهد داشت.

این گزارش هشدار داده است که جان میلیون ها نفر در دنیا در خطر است چرا که بیشتر دولت ها به ندرت در مورد خطر وقوع سوانح طبیعی ارزیابی مناسبی انجام می دهند.

این گزارش تاکید می کند وجوهی که سازمان ملل متحد صرف طرح های کاهش وقوع بلایای طبیعی می کند اقدامی مقرون به صرفه برای جلوگیری از تلفات جانی و مالیست.

با این همه در این گزارش آمده است که سوانحی مانند سونامی سال ۲۰۰۴ که تلفات سنگینی در اندونزی برجای گذاشت و نیز زلزله سال میلادی گذشته در چین قابل پیش بینی نیستند.

با این همه این گزارش تاکید می کند هنوز میشود تدابیر زیادی برای کاهش خطر چنین حوادث مرگباری در نظر گرفت ولی دولت ها عمدتا این تدابیر را اتخاذ نمی کنند.

مارگارتا وهلستورم یکی از معاونان دبیر کل سازمان ملل متحد در این رابطه می گوید با وجود آگاهی از این که پدیده گرمایش زمین جریان های متلاطم هوا را سبب می شود بیشتر کشورها در مورد بررسی پیامدهای آن بر شهرها و مناطق مسکونی خود اقدام جدی نمی کنند.

گزارش جدید سازمان ملل متحد همچنین پیامدهای سوانح طبیعی در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته را بررسی کرده است.

در این گزارش آمده است که ژاپن و فیلیپین هر دو در معرض توفان های استوایی قرار دارند اما به ازای هر یک نفری که در ژاپن در اثر چنین توفانی کشته می شوند ۱۷ نفر در فیلیپین جان خود را از دست می دهند.

سازمان ملل متحد در این گزارش گفته است هزینه ای که دولت ها صرف طرح های کاهش خطر سوانح طبیعی می کنند سرمایه گذاری خوبیست چرا که هزینه های جانی و مالی بلایای طبیعی معمولا به مراتب بیشتر است

مطالب مرتبط