جمعیت ایستگاه فضایی دو برابر می شود

فضانوردانی که با سویوز راهی ایستگاه فضایی شدند
Image caption این سه نفر به سه خدمه فعلی ایستگاه ملحق خواهند شد

سه فضانورد دیگر راهی ایستگاه بین المللی فضایی در مدار زمین شده اند که شمار سرنشینان این ایستگاه را برای اولین بار به شش نفر خواهد رساند.

فرانک دی وین اهل بلژیک، رابرت ترسک از کانادا و رومن روماننکو از روسیه در ساعت یازده و 34 دقیقه صبح به وقت رسمی بریتانیا از پایگاه فضایی روسیه در بایکنور، قزاقزستان، راهی ماموریت خود شدند.

برای اولین بار ساکنان فعلی ایستگاه فضایی به جای بازگشت به زمین پس از ورود خدمه تازه، در ایستگاه خواهند ماند.

پس از چهار ماه، آقای دی وین فرماندهی ایستگاه فضایی، آی اس اس، را به عهده خواهد گرفت. این اولین بار خواهد بود که یک اروپایی مسئولیت خدمه ایستگاه را به عهده می گیرد.

گروه تازه فضانوردان قرار است دو روز پس از پرتاب به ایستگاه برسند و به خدمه فعلی شامل گنادی پادالکا از روسیه، مایکل بارات از ناسا و کویچی واکاتا از ژاپن، بپیوندند.

کپسول سویوز "تی ام ای-15" قرار است در ساعت 13:36 به وقت بریتانیا در روز جمعه در کنار ایستگاه پهلو گیرد.

آقای ترسک افزایش جمعیت ایستگاه از سه نفر به شش نفر را یک گام بلند خواند و گفت یکی از اهداف ماموریت "اثبات این مساله است که امکان اقامت شش نفر برای مدتی مدید در ایستگاه وجود دارد."

یکی از اهداف اصلی این ماموریت ارزیابی این مساله است که چگونه شمار بزرگی از افراد می توانند در محفظه کوچک ایستگاه فضایی زندگی کنند.

سیمونتا دی پیپو، مدیر پروازهای فضایی در سازمان فضایی اروپا (اِسا) گفت که این ماموریت "فرصت های تازه و مهیجی را در زمینه بهره برداری از ایستگاه برای فعالیت های علمی و تحقیقی می گشاید اما همچنین زمینه را برای ماموریت های اکتشافی به سوی مقاصد دوردست تر فراهم می کند."

آقای دی وین به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "آنچه در ماه های آینده انجام خواهیم داد آماده شدن برای اکتشافات فضایی آینده خواهد بود."

با رسیدن گروه تازه به ایستگاه، برای اولین بار کلیه پنج شریک اصلی ایستگاه بین المللی، نماینده ای در آن خواهند داشت.

آقای دی وین، فضانورد اِسا، برای شش ماه مقیم ایستگاه خواهد بود که در ابتدا وظیفه مهندسی پرواز را به عهده خواهد داشت.

اما وی پس از جابجایی خدمه در ماه اکتبر، فرماندهی ایستگاه را به عهده خواهد گرفت.

مطالب مرتبط