میمون های درخشان در خدمت درمان بیماری های انسان

Image caption دست های میمون درخشان

محققان در ژاپن با ایجاد تغییرات ژنتیکی درنوعی میمون باعث شده اند که نه تنها این میمون بلکه نسل بعد از آن درخشندگی سبز رنگی داشته باشد.

اگرچه بوجود آمدن این نوع پستانداران که نوعی پروتئین نورانی در بدنشان ساخته می شود قبلا جنبه واقعیت به خود گرفته اما این اولین بار است که آنها می توانند این ویژگی را به نسل بعد از خود منتقل کنند.

این محققان امیدوارند کشف جدید بتواند به درمان بیماریهای انسان ها مانند پارکینسون کمک کند.

جزئیات مربوط به این تغییرات ژنتیکی که بوسیله گروهی از محققان ژاپنی بر روی "مارموسیت" یا نوعی بوزینه کوچک امریکایی ایجاد شده ، در نشریه علمی نیچر(طبیعت) به چاپ رسیده است.

تحقیقات این گروه، بار دیگر به پرسشهای اخلاقی ای دامن زده است که در زمینه تغییرات عمدی در نسلهای دوم حیوانات و قرار دادن آنها در معرض بیماری مطرح بوده است.

تحقیقات قبلی بر روی موشها

موشها بویژه برای انجام این تحقیقات در زمینه بیماریهای انسان مدلهای خوبی هستند، چرا که معمولا ژنهای اصلاح شده از والدین به فرزندانشان منتقل می شود .

اما از موشها برای انجام تحقیقات درباره بعضی از بیماریهای انسان نمی توان استفاده کرد زیرا اثرات این نوع بیماریها در موش کاملا با انسان متفاوت است.

Image caption موش درخشان

برای مثال در مطالعاتی که درباره بیماری آلزایمر بر موشها انجام شده ، پیشرفت چندانی حاصل نشده است زیرا مغز موشها آنقدر کوچک است که نمی توان از آن عکس واضحی تهیه کرد.

ژن ستاره دریایی

اکنون "اریکا ساساکی" از بنیاد مرکزی حیوانات آزمایشگاهی در ژاپن و همکارانش ژنی را به داخل رحم بوزینه کوچک امریکایی وارد کرده اند. با این کار پروتئین سبز رنگ درخشانی (فلوئورسنت) در بافتهای بدن این حیوان تولید شده است.

این پروتئین درخشان، ابتدا از نوعی ستاره دریایی موسوم به "آکواریا ویکتورا" گرفته شد. این ستاره دریایی زمانی که در مقابل نور آبی قرار بگیرد از خود نور سبز رنگ درخشان تولید می کند.

به تدریج استفاده از این پروتئین، در مهندسی ژنتیک و زیست شناسی ، مورد استفاده متعارف قرار گرفت و حتی به دریافت جایزه نوبل منجر شد.

در تحقیق اخیراز 91 جنین لقاح یافته ، مجموعاَ پنج بوزینه کوچک بدنیا آمدند که توان انتقال پروتئین سبز درخشان را به نسل بعد دارند.

دو بوزینه ژاپنی ، "کی" و "کو" نام گرفتند ( "کی کو" در زبان ژاپنی به معنای فلوئورسنت است). این گروه محقق نشان داده است که این ویژگی به نسل بعدی این میمونها منتقل می شود.

آنها از اسپرم یکی از میمونهای درخشان نسل اول برای بارور کردن یک تخمک معمولی از این حیوان استفاده کردند . نتیجه این بود که نوزاد هم، زیر نور ماوراءابنفش ، کاملا درخشندگی خود را حفظ کرد.

Image caption بوزینه کوچک امریکایی

تا کنون تلاشها برای انتقال ویژگی های ژنتیکی میمونها ناموفق بوده . در سال 2001 میلادی گروهی از محققان در مرکز تحقیقات بر روی پستانداران منطقه ای اورگان در امریکا ، موفق شدند نوعی بوزینه کوچک هندی موسوم به میمون رزوس را خلق کنند که دارای ویژگی درخشندگی است . سال گذشته هم یک گروه دیگر تحقیقاتی در مرکز ملی یرکز در آتلانتای آمریکا همین بوزینه را با بیماری مغزی موسوم به هونینگتون ایجاد کردند. اما این بیماری به سلولهای جنسی جاندار منتقل نشد و درنتیجه انتقال آن به نسل بعد غیرممکن بود.

تحقیق جدید

اما در روش جدید که کارهای گذشته را تکمیل می کند ، از روشی به همراه "ویروسهای پسگرا" استفاده شده است، ویروسهایی که عامل بیماریهایی مانند ایدز و سرطان خون هستند.

"وکتورهای" این نوع ویروس ، بعد از اضافه شدن به محلول شکر ، به داخل رحم میمون تزریق شدند. ( وکتورها، مولکولهای دی ان ای هستند که برای همانند سازی قطعات دی ان ای در سلولهای میزبان به کار می روند).

اگرچه این تحقیق نشان داده است که ژن تزریق شده می تواند به نسل بعدی میمونها برسد ، "هیدیکو اوکانو" از دانشگاه پزشکی کیو در ژاپن که در این تحقیق هم نقش داشته است می گوید ممکن است که این نوع آزمایشها برای همه بیماریهای انسان مناسب نباشد.

او به بی بی سی گفت:" ما فقط ژن را به وسیله وکتور ویروس منتقل کرده ایم بنابراین از نظر اندازه در ژنهایی که ویروسهای پسگرا را حمل می کنند ، محدودیت وجود دارد، با این حال این روش برای تحقیق بر روی بیماری پارکینسون احتمالا مناسب است".

بوزینه های کوچک آمریکایی بیش از جانوران دیگری مانند شامپانزه به انسان شبیهند و به ویژه به این دلیل که در سن پایین امکان تولید مثل دارند از اهمیت بیشتری برخوردارند.

بسیاری از محققان معتقدند که میمونها ، بیشتر از موشها به انسان شباهت دارند و به همین دلیل برای انجام آزمایشهایی درباره انسان، بهترین گزینه ، میمونها هستند. با این حال بسیاری مانند "مارک هیل" زیست شناس از استرالیا معتقدند که در این زمینه لازم است که مسائل اخلاقی درنظر گرفته شود.

مطالب مرتبط