به روز شده:  12:48 گرينويچ - 05 ژوئيه 2009 - 14 تیر 1388

زندگی شخصی رئیس اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا در فیس بوک

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به دنبال ابراز نگرانی احزاب مخالف دولت بریتانیا درباره مسایل امنیتی، اطلاعات خصوصی زندگی شخصی رئیس جدید سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا، ام آی شش در فیس بوک، حذف شده است.

هفته نامه میل آن ساندی، روز یکشنبه (5 ژوئیه)، نوشت که همسر جان سوئرز، جزئیاتی را در باره شوهرش، فرزندانشان، آدرس آپارتمانی که در آن زندگی می کنند و دوستان اسم و رسم دارشان در شبکه اجتماعی اینترنتی فیس بوک منتشر کرده است.

بعد از آن که این هفته نامه به وزارت امور خارجه بریتانیا درباره انتشار این اطلاعات خصوصی اطلاع داد، اطلاعات از فیس بوک پاک شد.

صفحات خانم سوئرز در فیس بوک دارای تنظیمات ایمنی خاصی نبوده و به همین دلیل دسترسی به این صفحات و محتویات آنها آسان بوده است؛ هر کسی می توانسته آلبوم عکس هایی که خانم سوئرز از همسرش و فرزندانشان در فیس بوک گذاشته بود، ببیند.

در این تصاویر از جمله رئیس جدید ام آی شش بریتانیا در حالی دیده می شد که در کنار دریا سرگرم بازی فریزبی بوده یا در لباس بابانوئل در مراسم عید کریسمس شرکت داشته است.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، این ادعاها را که امنیت این کشور به دلیل درج این اطلاعات آسیب پذیر شده است، رد کرد.

او گفت: "اکنون کاربران فیس بوک خبردار شده اند که آقای سوئرز مایو با مارک اسپیدو می پوشد. این که اطلاعات مخفی کشور حساب نمی شود."

تنظیمات ایمنی

جان سوئرز در حال حاضر سفیر بریتانیا در آمریکاست

سر جان سوئرز در حال حاضر سفیر بریتانیا در آمریکاست و قرار است در ماه نوامبر کار خود را به عنوان رئیس جدید ام آی شش آغاز کند.

همسر آقای سوئرز با اعمال نکردن تنظیمات ایمنی در مورد صفحات فیس بوک خود باعث شده بود که دویست میلیون کاربر شبکه "لندن" در فیس بوک، آزادانه به صفحات او دسترسی داشته باشند.

پاتریک مرسر، رئیس کمیته ضد تروریسم در پارلمان بریتانیا از حزب محافظه کار، در ارتباط با خطرات امنیتی احتمالی ابراز نگرانی کرده و گفته است: "اطلاعاتی که در فیس بوک بوده مسائل نگران کننده مختلفی را درباره زندگی خصوصی، به ویژه محل آپارتمان ها و جزئیات رفت و آمد عالی رتبه ترین افسر ضد تروریسم ما در خارج از بریتانیا مطرح می کند."

او افزود: "مالیات دهندگان بریتانیا دهه هاست هزینه کرده اند تا مقام های این کشور و خانواده های آنها به لحاظ امنیتی در امان باشند. اکنون به نظر می رسد که همه این خرج ها بی معنی شده است. انتشار این جزئیات در حیطه عمومی ناراحت کننده است. من فکر می کردم که دیگر شاهد این گونه خطاها از سوی افراد مقام دار نخواهیم بود."

ادوارد دوی، سخنگوی امور خارجه در حزب لیبرال دموکرات، گفت افشای این اطلاعات بالقوه می تواند امنیت سر جان سوئرز را تضعیف کند: "اگر درباره عواقب امنیتی این موضوع تحقیقات داخلی صورت نگیرد، نه فقط به خاطر ام آی شش بلکه همچنین سر جان و خانواده اش، اهمال از دولت و پارلمان بریتانیا بوده است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.