به روز شده:  12:49 گرينويچ - چهارشنبه 08 ژوئيه 2009 - 17 تیر 1388

دانشمندان می گویند برای اولین بار موفق به تولید اسپرم شده اند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جمعی از پژوهشگران در نیوکاسل، در شمال انگلستان ، برای اولین بار در جهان موفق به ایجاد اسپرم انسان در آزمایشگاه شده اند.

به گفته این محققان این اقدام می تواند به مردانی که دچار مشکلات باروری هستند، کمک کند.

این در حالی است که گروهی دیگر از کارشناسان می گویند هنوز به طور کامل متقاعد نشده اند که این پژوهشگران موفق به تولید اسپرمی که از نظر ساختاری کامل هست، شده باشند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه نیوکاسل که نتایج این تحقیق خود را در ژورنال پزشکی Stem Cells and Development منتشر کرده می گوید، دست کم تا تکمیل این پروژه تحقیقاتی پنج سال وقت لازم است.

این تیم تحقیقاتی برای عملی شدن این پروژه، رشته های سلول های پایه را از جنین چند روزه انسان گرفته، آنگاه آنها را در مخزنی از نیتروژن مایع قرار دادند

سپس دمای این مخزن نیتروژن را برابر با دمای بدن انسان کرده و با قرار دادن در ترکیبی شیمیایی ، زمینه را برای رشد این سلول های پایه ای ایجاد کردند.

درطول این مدت سلوهای پایه ای تحت تاثیر فرآیند شدید تقسیم سلولی قرار گرفته و در نهایت بین چهار تا شش هفته روند تولید و رشد اسپرم به طول می انجامد.

پژوهشگران این تیم تحقیقاتی می گویند این اسپرم کاملا بالغ و دارای تحرک است.

پروفسور کریم نیرنیا، از دانشگاه نیوکاسل و موسسه سلول های پایه ای در شمال شرق انگلستان درباره این تحقیق می گوید: " این پیشرفتی مهم است به این دلیل که به پژوهشگران اجازه می دهد تا در مورد نحوه تشکیل اسپرم مطالعاتی انجام دهند. "

به گفته این محقق، پژوهش های انجام شده در این زمینه همچنین می تواند به درک بهتری در زمینه ناباروری ها در مردان بیانجامد. و این امکان را برای زوج هایی که از ناباروی رنج می برند ، بوجود بیاورد که بتوانند صاحب فرزندی شوند که از نظر ژنتیکی به خود آنها تعلق دارد.

پروفسور کریم نیرنیا همچنین معتقد است که این تحقیق می تواند به دانشمندان در این مورد که چگونه سلول های درگیر در تولید اسپرم تحت تاثیر مواد سمی قرار می گیرند، کمک کند . به عنوان مثال، چرا مردان جوانی که دچار سرطان خون هستند ، وقتی تحت شیمی درمانی قرارمی گیرند ، برای تمام عمر باروری خود را ازدست می دهند.

این در حالی است که دکتر آلن پیسی پژوهشگر دانشگاه شفیلد که در زمینه اسپرم تحقیقاتی انجام داده، گفته است که او نسبت به این تحقیق کاملا متقاعد نشده است.

به گفته آلن پیسی ، کیفیت تصاویر ارائه شده در این مورد ، چندان مطلوب نیست و در این مورد نیاز به اطلاعات بیشتری است.

این پژوهشگر دانشگاه شفیلد می افزاید :" این ها اسپرم های اولیه ای هستند که قضاوت درباره آن بستگی به عملکرد نهایی آنها خواهد داشت. "

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.