کانادا فیس بوک را به نقض حقوق خصوصی کاربران متهم کرد

دولت کانادا فیس بوک، بزرگ ترین وب سایت اجتماعی جهان، را متهم کرده است که قوانین کانادا در مورد حفاظت از اطلاعات خصوصی اشخاص را نقض می کند.

کمیسیون حقوق خصوصی دولت کانادا با انتشار گزارشی گفته است که نگهداری نامحدود اطلاعات خصوصی کاربران توسط فیس بوک، با قوانین کانادا تناقض دارد.

جنفر استودارت، رئیس این کمیسیون، همچنین می گوید که اطلاعاتی که فیس بوک به کاربرانشدر مورد حقوقشان می دهد، اغلب ناقض و گیج کننده بوده است.

بر اساس برآوردها، بیش از 200 میلیون نفر در دنیا به طور فعال از سایت رایگان فیس بوک که مقر اصلی شرک صاحب آن در آمریکاست، استفاده می کنند.

فیس بوک می گوید، تلاش می کند که از محرمانه ماندن اطلاعات خصوصی کاربرانش محافظت کند، بدون این که استفاده از این وب سایت را برای آن ها مشکل کرده باشد.

حدود 12 میلیون نفر فقط در کانادا از فیس بوک استفاده می کنند. این تعداد بیش از یک-سوم جمعیت کاناداست.

کمیسیون حقوق خصوصی دولت کانادا اذعان دارد که حقوق خصوصی کاربران برای فیس بوک امر بسیار مهمیست، اما می گوید در عمل ایرادهایی جدی در مورد تطابق عملکرد فیس بوک با قوانین ناظر بر محفوط ماندن اطلاعات خصوصی اشخاص در کانادا وجود دارد.

یک مورد که این نهاد آن را خلاف قانون دانسته است، سیاست فیس بوک در نگاه داشتن اطلاعات شخصی کاربرانیست که به عضویت خود در این وب سایت خاتمه می دهند.

کمیسیون حقوق خصوصی دولت کانادا همچنین از فیس بوک به دلیل "عدم وجود محدودیت های کافی" برای دسترسی تولید کننده های برنامه های کامپیوتری و اینترنتی به اطلاعات شخصی کاربران فیس بوک، انتقاد کرده است.

به گفته این نهاد، بیش از 950 هزار تولیدکننده چنین برنامه هایی می توانند به اطلاعات کاربران فیس بوک دسترسی پیدا کنند، اما دولت کانادا می گوید محدودیت ها و شرایطی که برای آن ها توسط فیس بوک در نظر گرفته شده، کافی نیست.

کریس کلی، یکی از مدیران ارشد فیس بوک، به خبرگزاری فرانسه گفته است که فیس بوک تلاش می کند مشکلاتی که دولت کانادا به آن ها اشاره کرده است را حل و فصل کند.

کمیسیون حقوق خصوصی دولت کانادا به فیس بوک 30 روز فرصت داده است که عملکردش را با قوانین کانادا تطبیق دهد، در غیر این صورت رئیس این نهاد می تواند از فیس بوک به دادگاه فدرال کانادا شکایت کند.

مطالب مرتبط