آزمایش واکسن بیماری ایدز در آفریقا

ویروس ایدز
Image caption گزارش توصیه کرده که در باره خطرات بیماری ایدز اطلاعات بیشتری به همجنسگرایان داده شود

آفریقای جنوبی آزمایش اولین واکسن ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز که در آفریقا ساخته شده را شروع می کند.

این آزمایش که هم اکنون در آمریکا شروع شده در ماه جاری میلادی بر روی 36 داوطلب صورت خواهد گرفت.

تعداد آلوده شدگان به ویروس اچ آی وی که موجب بیماری ایدز می شود، در آفریقای جنوبی از هر کشور دیگر جهان بیشتر است ولی سخنگوی شورای پژوهش های پزشکی، هشدار داده است که حتی اگر این آزمایش ها موفقیت آمیز باشد، ممکن است به بازار آمدن این واکسن ده سال طول بکشد.

تعداد نگران کننده همجنسگرایان آلوده به ویروس ایدز در آفریقا

پژوهشگرایان می گویند در بعضی کشورهای آفریقایی تعداد مردان همجنسگرا و دو جنسگرای آلوده به ویروس اچ آی وی، ده برابر تعداد مبتلایان در میان تمام جمعیت مردان است.

بنا بر گزارشی که در این زمینه در لنست، مجله پزشکی بریتانیا انتشار یافته، خصومت های سیاسی، مذهبی و اجتماعی نسبت به مردان همجنسگرا در بعضی از کشورهای جنوب صحرا موجب انزوا و آزار و اذیت آنان و متوسل شدنشان به روابط جنسی پر خطر شده است.

جورج کانوما، یک فعال حقوق همجنسگرایان مرد در بروندی، به بی بی سی گفت بسیاری از مردان برای اینکه ازدواج کرده و صاحب فرزند شوند، تمایلات جنسی خود را مخفی نگاه می دارند ولی به روابط جنسی با مردان دیگر همچنان ادامه می دهند.

جورج کانوما می گوید: "بیشتر این مردان آگاهند که با داشتن روابط جنسی با زنان می توان به ویروس اچ آی وی، ایدز و یا هر عفونت دیگری آلوده شد ولی نمی دانند که با داشتن رابطه جنسی با مردان نیز ممکن است به ویروس بیماری ایدز آلوده شد.

آقای کانوما گفت لازم است پیشگیری های لازم برای جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان به عمل آمده و از جمله به حد کافی کاندوم در اختیار همجنسگرایان قرار داده شود.

نهاد مبارزه با بیماری ایدز سازمان ملل متحد تخمین زده که حدود 33 میلیون نفر در سراسر جهان آلوده به ویروس ایدز هستند که دو سوم آنان در کشورهای جنوب صحرا در آفریقا زندگی می کنند.

مطالب مرتبط