نگرانی از شیوع آنفلوآنزای خوکی در فصل حج

پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای خوکی
Image caption ویروس آنفلوآنزای خوکی از یک انسان به انسان دیگر انتقال می یابد

یک زن مصری که در اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزای خوکی فوت کرده، اولین قربانی این بیماری در جهان عرب معرفی شده است.

این زن که 28 سال داشت چند روز پس از بازگشت از عربستان سعودی به مصر، فوت کرد.

وی برای شرکت در مراسم حج عمره به عربستان سعودی رفته بود.

مقامات بهداشت مصر می گویند این زن دچار ناراحتی قلبی نیز بود.

به گفته این مقامات در حال حاضر 130 بیمار مبتلا به آنفلوآنزای خوکی در مصر وجود دارند که از نزدیک وضع آنان بررسی می شود.

اعلام مرگ این زن موجب افزایش این نگرانی شده که ممکن است بیماری آنفلوآنزای خوکی در جریان برگزاری مراسم سالانه حج یعنی هنگامی که میلیون ها زائر به عربستان سعودی رفته اند، در میان زوار شیوع یابد.

مسئولان بهداشت دولت عربستان سعودی، هم اکنون به افراد سالخورده، بیمار و نیز زنان باردار توصیه کرده اند که از شرکت در مراسم حج امسال خودداری کنند.

دکتر عمرو قندیل، معاون وزارت بهداشت مصر به بی بی سی گفت این کشور سه هفته قبل از کسانی که بیماری های مزمن دارند، کودکان، افراد سالخورده، زنان باردار و نیر اشخاصی که بیماری های تنفسی یا قلبی دارند خواسته بود در سال جاری به مکه سفر نکنند.

دکتر قندیل گفت که این همان توصیه هایی است که مقامات عربستان سعودی پس از مشورت با سازمان بهداشت جهانی به شهروندان خود کرده اند.

مجدی عبدالهادی، تحلیلگر بی بی سی در امور جهان عرب می گوید با وجود راهنمایی های روشن سازمان جهانی بهداشت مبنی بر این که ویروس آنفلوآنزای خوکی از یک انسان به انسان دیگر انتقال می یابد، مصر اولین کشوری در منطقه است که در واکنش به مرگ یکی از شهروندانش در اثر این بیماری، تمام خوک های این کشور را از بین برده است.

مطالب مرتبط