نگرانی از اخذ ویزای بریتانیا از طریق کالج های قلابی

,مامور اداره مهاجرت
Image caption به گفته کمیته وزارت کشور بریتانیا هر سال ده ها هزار نفر با ویزای غیرقانونی وارد بریتانیا می شوند

اعضای کمیته با نفوذ وزارت کشور در مجلس بریتانیا، از دولت خواسته اند برای مقابله با کالج های قلابی که ویزای غیرقانونی برای دانشجویان خارجی فراهم می آورند اقدام لازم به عمل آورد.

اعضای این کمیته می گویند هر سال ده ها هزار شهروند خارجی از طریق اخذ این گونه روادید وارد خاک بریتانیا شده و مشغول کار می شوند.

در گزارش مهمی که این کمیته تهیه کرده درخواست شده که مجوز استفاده از واژه "کالج" تنها توسط دولت بریتانیا داده شود.

کیث وز، رئیس کمیته وزارت کشور در پارلمان بریتانیا می گوید اکنون هر کسی می تواند دفتری در طبقه بالای یک رستوران دائر کرده و آن را کالج نامگذاری کند و از این طریق خارجیان بتواند با ویزای تحصیلی قلابی وارد بریتانیا شوند.

کیث وز می گوید دولت بریتانیا متجاوز از ده سال است که از مشکل کالج های قلابی با خبر است ولی کاری برای حل این مشکل نمی کند.

وی برخورد دولت با این مسئله را "کاملا باورنکردنی و غیرقابل قبول" خوانده است.

کمیته وزارت کشور پارلمان بریتانیا از دولت خواسته در مورد سیستم بازرسی های سرزده از این گونه نهادهای قلابی دقت بیشتری به عمل آورد.

به گفته کیث وز، این گونه کالج ها در 85 مورد از هر صد مورد، قبلا از قصد بارزسی سرزده مامورین مسئول با خبر می شوند.

از ماه مارس سال جاری میلادی، دولت بریتانیا در ثبت کالج هایی که مجوز پذیرش دانشجویان خارجی دارند دقت بیشتری به عمل می آورد ولی کمیته پارلمانی وزارت کشور می گوید در بررسی هایی که به عمل آورده متوجه شده نام حدود دو هزار و 200 کالج هنوز به فهرست جدید اضافه نشده است.

حزب مخالف محافظه کار بریتانیا در واکنش به این تحول، آن را نشان دهنده سوء اداره سیستم مهاجرت و یک رسوائی برای دولت خواند.

مطالب مرتبط