تردید درباره موثر بودن آزمایش های پر هزینه ایدز در آفریقا

Image caption پزشکان می گویند بیماران بیشتری را می توان در روستاها درمان کرد

محققان می گویند اگر پولی که برای انجام آزمایش های پر هزینه ایدز در آفریقا خرج می شود صرف مراقبت های محلی در روستاها شود، تعداد بیشتری از مبتلایان به ویروس اچ آی وی/ایدز در این قاره فرصت درمان پیدا می کنند.

نتیجه به دست آمده از شش سال آزمایش های بالینی بر روی 3500 بیمار اچ آی وی /ایدز در آفریقا نشان داده است که انجام آزمایش های گرانقیمت برای تعیین میزان کارآیی داروها و عوارض جانبی آنها، تاثیر چندانی در افزایش عمر بیماران نداشته است.

پیتر موگی انیی، یکی از پزشکان عضو گروه تحقیق گفت پولی که از لغو این آزمایش ها پس انداز می شود می تواند به مسئولان بهداشتی آفریقا کمک کند بیماران بیشتری را درمان کنند.

در کشورهای غربی، آزمایش های ایدز بخشی عادی از مراقبت های پزشکی بیماران است.

هنوز درمانی قطعی برای درمان اچ آی وی / ایدز کشف نشده است.

اما داروهای ضد ویروس اچ آی وی (anti-retroviral)، قادر است از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

"مزایای محدود"

دانشمندان در اوگاندا، زیمبابوه و بریتانیا برای این تحقیق جدید، معروف به "دارت"، 3500 بیمار را مدت شش سال تعقیب کرده اند.

دکتر پیتر موگی انیی گفت بیش از شش میلیون نفر در آفریقا درمان های ویژه ایدز نیاز دارند اما فقط دو میلیون و دویست هزار از آنها در حال حاضر تحت مراقبت هستند.

محققان می گویند انجام آزمایش های ایدز در بخش گسترده ای از آفریقا کاری دشوار است.

مشکل برای بیماران ساکن روستاهای این قاره این است که انجام آزمایش های پی در پی، اقدامی هزینه بردار است و فقط در آزمایشگاه های مجهز امکان پذیر است. این آزمایشگاه ها اغلب فقط در شهرهای بزرگ پیدا می شود و بیماران مجبورند برای دسترسی به آنها ساعت ها سفر کنند.

نتیجه این آزمایش ها نشان داده است که انجام آنها نهایتا تفاوت کمی در افزایش عمر بیمار ایجاد می کند.

دکتر موگی انیی به بی بی سی گفت: "نتیجه این تحقیق بسیار مهم است چون ما متوجه شده ایم که آزمایش های پی در پی که بخش عادی از مراقبت های پزشکی ایدز در غرب است، مزایای محدودی عاید بیمار می کند. ما می توانیم نظارت های بالینی بسیار خوبی را تقریبا به خوبی کشورهای غربی داشته باشیم اگر اطمینان حاصل کنیم که کادر بهداشتی متخصص در آفریقا علائم بیماری و نوع درمان لازم و تغییر به موقع آن را تشخیص می دهد و به اجرا می گذارد."

مطالب مرتبط